Po ogłoszeniu informacji o zawieszeniu wykonywania próbnych dojów, do Federacji wróciła od hodowców z terenu informacja zwrotna o konieczności kontynuowania oceny wartości użytkowej bydła. Regularnie dostarczane raporty wynikowe ułatwiają zarządzanie stadem i pozwalają na produkcję surowca o wysokiej jakości.

- Otrzymujemy od Państwa mnóstwo sygnałów wyrażających obawy dotyczące konsekwencji braku bieżącej wiedzy na temat stanu utrzymywanych zwierząt – informuje PFHBiPM.

Zdecydowano, że przeprowadzenie usługi w miesiącu kwietniu będzie uzależnione od decyzji hodowcy, dlatego próbne doje zostaną wykonane tylko po wcześniejszej konsultacji. Jedynie jednoznaczna zgoda i akceptacja próbnego doju będzie dla PFHBiPM podstawą do ustalenia terminu wizyty zootechnika oceny w gospodarstwie. Harmonogram próbnych dojów będzie ustalany z hodowcą na bieżąco.

Próbne doje będą przeprowadzane z zachowaniem zaleceń określonych przez resort zdrowia i służby sanitarno – epidemiologiczne. Pracownicy Federacji zostali wyposażeni w roboczą odzież ochronną i higieniczne środki zabezpieczenia osobistego, a także przeszkoleni z zasad postępowania w okresie zwiększonego zachorowania na COVID-19.

Na razie uruchomiona będzie tylko usługa oceny wartości użytkowej. W zależności od rozwoju sytuacji w kolejnych tygodniach będą podejmowane decyzje dotyczące ewentualnego włączenia innych usług dla hodowców.

- Monitorujemy na bieżąco rozwój sytuacji epidemiologicznej w kraju. Śledzimy zalecenia GIS i MZ, kiedy tylko będzie to możliwe, uruchomimy resztę naszych usług, w tym tak ważne doradztwo żywieniowe, ogólne i hodowlane – czytamy w komunikacie PFHBiPM.