Sytuacja na świecie odbiega ostatnio od tego co uznawaliśmy za normę. Można jednak odnieść wrażenie, ze powoli się z nią oswajamy, a różnorodne informacje na temat długości czasu trwania pandemii skłaniają nas, aby zamiast prób „przeczekania” szukać nowych sposobów na realizację dotychczasowych działań. Przykładem takiego podejścia jest m.in. pomysł Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, która podjęła decyzję o przeprowadzeniu e-wystawy bydła.

Przez zakaz organizowania imprez masowych bieżący rok może zapisać się w historii jako pierwszy, w czasie którego nie odbędą się żadne plenerowe i halowe wystawy bydła, jak podkreśla PFHBiPM.

– Na szczęście, dzięki technologii i sieci internetowej możliwe jest wypełnienie pustki po tych jakże lubianych i cenionych imprezach – czytamy w komunikacie. – Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka podjęła decyzję o zorganizowaniu Wirtualnej Wystawy Bydła Mlecznego o zasięgu ogólnopolskim (e-Wystawa krów pierwiastek 2020), w której wezmą udział krowy pierwiastki rasy polskiej holsztyńsko‑fryzyjskiej – informuje PFHBiPM.

Nowatorski pomysł wymaga niekonwencjonalnych rozwiązań. W tym przypadku ocena zostanie dokonana na postawie filmów.

– Prezentowane zwierzęta zostaną sfilmowane w sposób umożliwiający ich ocenę fenotypową na ekranie monitora, a następnie poddane osądowi niezależnego arbitra, który podczas transmisji on-line dokona wyboru najlepszej pierwiastki – informuje PFHBiPM.

Priorytet uczestnictwa przyznany będzie gospodarstwom, które wcześniej czynnie uczestniczyły i prezentowany swoje zwierzęta na Ogólnopolskich Wystawach Bydła organizowanych przez Federację.

– Zdajemy sobie sprawę, że jest to nowatorski pomysł, ale mamy nadzieję, że nasz projekt i jego realizacja wzbudzą nie mniejsze emocje jak podczas klasycznej, wystawowej wyceny na ringu. Bardzo liczymy na współpracę naszych hodowców, zapewniając jednocześnie, iż dołożymy wszelkich starań, aby wszystkie czynności związane z organizacją tego przedsięwzięcia przeprowadzone zostały w sposób sprawny i co najważniejsze – bezpieczny z sanitarnego punktu widzenia, zarówno dla hodowców, jak i pracowników PFHBiPM – czytamy w komunikacie wypowiedź kierownika działu hodowli PFHBiPM, Romana Januszewskiego.   

Wystawy są istotnym elementem promocji hodowli bydła, jednak pandemia oraz ograniczenia mające służyć zapobieganiu jej rozprzestrzeniania nie pozostawiają wielu możliwości przeprowadzenia pokazu konkursowego zwierząt i uczestnictwa w nim publiczności, więc może to być jedyna możliwa i bezpieczna  forma zorganizowania takiego przedsięwzięcia.