Po raz pierwszy tego typu urządzenie zostało zaprezentowane podczas targów EuroTier w Hanowerze w 2010 roku przez firmę DeLaval. AMR (Automatic Milking Rotary) jest jak dotychczas jedynym tego typu urządzeniem na świecie, a ferma Laproma jest pierwszą na świecie fermą, na której zastosowano tego typu urządzenie (wcześniejsze montaże AMR odbywały się na fermach testowych w Szwecji i Australii).

Dojarnia jest wykorzystywana na fermie od pierwszych dni kwietnia 2013 roku (8 kwietnia została wydojona na niej pierwsza krowa). Po okresie przygotowawczym oraz nauce krów z korzystania z zautomatyzowanego doju w AMR nastąpiło jej uroczyste otwarcie w dniu 14 września.

Budowa dojarni jest oparta o platformę typowej karuzeli typu rybia ość, z 24 stanowiskami udojowymi. W środkowej jej części znajduje się 5 zrobotyzowanych ramion roboczych, z których pierwsze dwa przygotowują strzyki do doju (pierwsze tylne strzyki, drugie przednie strzyki), kolejne dwa ramiona zakładają w ten sam sposób kubki udojowe (najpierw na tylne, następnie na przednie strzyki), zadaniem ostatniego ramienia jest dezynfekcja strzyków po doju.

Po każdym doju kubki udojowe są przepłukiwane automatycznie. Dodatkowo spłukiwana jest platforma – każde stanowisko po każdej krowie.

W dojarni AMR zastosowany został podobnie jak w robocie udojowym VMS dój ćwiartkowy. Mierniki ćwiartkowe pozwalają na ocenę wydajności, przewodności mleka oraz wykrywania śladów krwi dzięki czemu zarządzający stadem ma dostęp do informacji o produkcyjności zwierząt, a także o zdrowotności wymion.

W zapewnieniach producenta wydajność hali z 24 stanowiskami udojowymi sięga 90 krów wydojonych na godzinę, dzięki czemu możliwe jest jej zastosowanie w stadzie nawet 900 sztuk.

Na chwilę obecną dojarnia AMR na fermie Laproma obsługuje stado 350 krów. Dój trwa ok. 4,5 godziny i z każdym dniem widać postęp – docelowo dój 350 krów ma trwać 4 godziny. Obsługiwane przez dojarnię stado ma się powiększyć w najbliższym czasie do 750 krów. Dzięki temu wydajność dojarni ma być wykorzystana do maksimum.