- OSM Piątnica jako pierwsza polska mleczarnia wdrożyła program żywienia krów paszami wolnymi od GMO. Wiązało się to z koniecznością wprowadzenia istotnych zmian w funkcjonowaniu naszych dostawców, ale również w organizacji pracy naszych służb surowcowych. Czas pokazał, że podjęliśmy słuszną decyzję, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów. Wkrótce inni czołowi producenci nabiału zaczęli wdrażać podobne programy – mówił Zbigniew Kalinowski.

- Zarząd Polskiej Izby Mleka, w skład którego wchodzę, widząc rosnące zainteresowanie przetwórców produktami z oznaczeniem "Bez GMO", podjął decyzję o przygotowaniu systemu jakości oraz certyfikacji obejmującego pełen cykl wytwórczy, od paszy po produkt finalny. To pierwszy tego typu standard jakościowy dedykowany mleczarstwu. Jego istotą jest ujednolicenie wymagań i potwierdzenie prawidłowości wdrożenia całego systemu w danej firmie. OSM Piątnica jako pierwsza przeszła audit zgodnie z nowym standardem PIM "bez GMO" - dodał Prezes OSM Piątnica.

Do przeprowadzania audytów na zgodności z wymaganiami Standardu „Bez GMO”, Polska Izba Mleka akredytowała jednostkę certyfikującą TÜV SÜD Polska, która w imieniu Polskiej Izby Mleka prowadzi proces weryfikacji.

Zakres audytu obejmował zakłady produkcyjne w Piątnicy oraz w Ostrołęce, a także gospodarstwa rolne dostarczające mleko od krów karmionych paszami wolnymi od GMO do w/w zakładów.

System certyfikacji "bez GMO" jest odpowiedzią na oczekiwania konsumentów, a wobec barku uregulowań prawnych i ogólnej dezinformacji na rynku produktów mlecznych, stanowi rzetelną informację na temat pochodzenia i składu produktu finalnego, będąc jednocześnie gwarancją dla konsumentów, że proces produkcji prowadzony jest zgodnie z najwyższymi normami jakości i bezpieczeństwa żywności.