Jak zapewnia Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego, Polska wołowina od lat jest znana na całym świecie jako mięso doskonałej jakości. Nasza wołowina dopuszczona jest nawet na rynek japoński, który jest jednym z najbardziej wymagających światowych rynków pod względem jakości i bezpieczeństwa żywności.

Ponad 80 proc. produkcji polskiej wołowiny trafia na eksport. Jesteśmy jednym z największych eksporterów wołowiny w UE, stanowimy bardzo silną konkurencję dla takich dużych eksporterów jak Irlandia, Hiszpania czy Francja. Bez wątpienia, aby odnosić takie sukcesy na rynkach eksportowych polska wołowina musi mieć wysoką jakość, doskonały smak i musi być całkowicie bezpieczna.

Jak zauważa PZPBM, w efekcie ostatnich doniesień medialnych konsumenci mogli stracić zaufanie do polskiej wołowiny, przez marginalną działalność przestępcza jednego nieuczciwego podmiotu, która rzuciła cień na całą branżę. Jest to wielka niesprawiedliwość dla wszystkich uczciwych zakładów, które od lat dokładają wszelkich starań, aby z roku na rok poprawiać jakość polskiej wołowiny i budować jej pozytywny wizerunek na polskim i zagranicznych rynkach. Dlatego wysiłek całej branży nie może być niweczony przez haniebne wyjątki, a podmioty, które dopuszczają się tego typu praktyk muszą być ścigane i bardzo surowo karane.

Jak przypomina PZPBM, podobna sytuacja utraty zaufania konsumentów miała miejsce w UK oraz w Australii kiedy pojawił się problem BSE na początku lat 90. Wówczas, aby zaradzić katastrofalnej sytuacji branży, zrodził się koncept systemów jakości w produkcji wołowiny. Powstały kontrolowane przez krajowe organy systemy gwarantujące jakość i bezpieczeństwo mięsa wołowego.

Poprzez specjalne oznaczenie na produkcie, że pochodzi on z systemu jakości, konsument otrzymuje 100 proc. gwarancję bezpieczeństwa i jakości produktu. Obecnie w Anglii nie ma możliwości sprzedaży produktów wołowych w sieciach detalicznych, które zostały wyprodukowane poza systemami jakości.

Mając na uwadze doświadczenie i wiedzę światowych liderów w produkcji kulinarnej wołowiny, Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego postanowiło opracować przy ich wsparciu podobny system dla polskiej wołowiny - QMP (Quality Meat Program). System ten został uznany w 2008 roku przez polskiego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi jako pierwszy krajowy system jakości żywności , a także uznany przez Komisję Europejską jako unijny system jakości.

Jak informuje PZPBM, aby rozpoznać produkt, który został wyprodukowany w systemie QMP wystarczy sprawdzić etykietę. System wymaga, aby na etykiecie znalazły się wszystkie informacje dające konsumentowi pełną wiedzę o pochodzeniu produktu.

Więcej informacji na temat bezpiecznej i wysokiej jakości wołowiny na www.kochamwolowine.pl