Do tej pory na rynku istniało wiele automatów, które podsuwały paszę, jednak najczęściej była to już przesortowana dawka, przez co efekt zwiększonego pobrania paszy nie zawsze był zadowalający.

Firma DeLaval zaproponowała urządzenie OptiDuo, które przed podgarnięciem paszy odświeża ją, poprzez jej przemieszanie. Zastosowanie w automacie podwójnego ślimaka mieszającego pozwala ograniczyć efekt ubijania i ugniatania paszy.

Takie rozwiązanie jest ważne szczególnie w przypadku pierwiastek, które stojąc niżej w hierarchii stada najczęściej podchodzą do stołu paszowego w drugiej kolejności, zastając tam przesortowaną z wierzchu paszę. Jej przemieszanie umożliwia dostęp do wszystkich składników pokarmowych w dawce, a nie tylko tych o zwiększonym udziale włókna.

Według informacji producenta, OptiDuo radzi sobie zarówno ze zróżnicowana ilością paszy na stole, ale również z różnymi rodzajami paszy: TMR o zróżnicowanej zawartości suchej masy, słomą, sianem, a nawet świeżą trawą.

Automat można dodatkowo wyposażyć w dozownik paszy treściwej. Wówczas przy każdym przejeździe po stole paszowym na wierzch paszy posypywana będzie określona ilość koncentratu, który dodatkowo będzie zachęcał zwierzęta do pobierania pokarmu.