- Tradycyjnie rynek wołowiny jest bardzo zmienny, obserwuje się pewną sezonowość cen. Latem ceny spadają, natomiast na jesieni rosną. Sytuacja w tym roku może być jednak odmienna, ponieważ za chwilę ruszy realizacja przetargu tureckiego Patrząc na to co dzieje się w tej chwili w kraju i za granicą to wydaje mi się, że ceny żywca pójdą w górę – mówi Małgorzata Podniesińska.

Zdaniem Prokurent Manager ds. Marketingu z ZM Mokobody, zainteresowanie polskim mięsem ze strony kontrahentów z Turcji jest bardzo duże. Polska jest dobrym producentem wołowiny, za granicą znają nasze mięso. Turcy są zainteresowani, ponieważ wiedzą, że mogą tutaj kupić towar dobrej jakości, oferowany w dobrej cenie.

- Wydaje mi się, że w najbliższym okresie sytuacja na rynku powinna się poprawiać, ponieważ zainteresowanie na wołowinę jest duże, a z pewnością będzie jeszcze większe. Pomimo tego, że turecki przetarg jest ogólnoeuropejski, duża część zamówień będzie realizowana w Polsce. Naszym atutem jest cena, jesteśmy na tej płaszczyźnie bardzo konkurencyjni. Jednocześnie nasza Wołowna ma wysoką jakość. Oczywiście należy pamiętać o wpływie innych czynników na cenę w skupach, takich jak np. warunki pogodowe. Jednak to popyt zazwyczaj reguluję cenę, a o koniunkturę w najbliższym czasie nie powinniśmy się martwić – dodaje Prokurent Manager ds. Marketingu z ZM Mokobody.