Mamy środek upalnego lata. To okres, gdy szczególnie trawy (lucerna trochę mniej) cierpią z powodu bardzo wysokich temperatur, co widać po plonach, które nie są zadowalające, jak informuje ekspert z programu Krowie na Zdrowie dodając, że późne lato to dobry moment, aby pomyśleć o podsiewie użytków zielonych.

„Jeśli planujemy podsiewać trawy, to lepiej zrobić to późnym latem niż czekać do wiosny”, jak stwierdza ekspert z programu Krowie na Zdrowie.

„Koniec sierpnia, nawet początek września, to idealny czas na wykonanie takiego podsiewu, ponieważ dotychczasowa ruń, po okresie intensywnego wzrostu, hamuje z produkcją, więc nie jest tak konkurencyjna dla młodych traw. Poza tym, z końcem sierpnia i początkiem września możemy spodziewać się większej ilości opadów. Podsiewane trawy będą więc miały wilgoć do tego, aby się dobrze ukorzenić i przygotować do zimy” – podkreśla Kowalski.

Podsiew późnym latem – praktyczne rady

Podzielił się on również praktycznymi radami dotyczącymi podsiewu późnym latem. Oto one:

  • Podsiew robimy bezpośrednio po trzecim/czwartym pokosie – od końca sierpnia, ale najpóźniej do połowy września.
  • Jeśli planujemy podsiew, ostatni pokos należy wykonać bardzo nisko, aby młode trawy miały jak najmniejszą konkurencję na światło, wodę i składniki pokarmowe oraz jak najwięcej czasu na skiełkowanie.
  • Bezpośrednio po zbiorze bronujemy użytek zielony „na czarno”, aby jak najwięcej nowej przestrzeni udostępnić dla młodych nasion.
  • Po podsiewie bezwzględnie wałujemy.
  • Rezygnujemy z nawożenia azotem, możemy zastosować nawożenie potasem i fosforem, ale nie azotem.
  • Rezygnujemy z nawożenia organicznego.
  • Do podsiewu późnym latem wykorzystujemy mieszanki wieloletnie, ważne jest, żeby była w nich życica trwała lub kostrzewa łąkowa i trzcinowa, ale bazą powinna być życica trwała.

„Podsumowując, krótko kosimy, bronujemy, siejemy, wałujemy. Później młode trawy można wspomagać nawożeniem potasowym, aby zwiększać jakość i trwałość młodego podsiewu przed zimą” – zaznacza ekspert z programu Krowie na Zdrowie.

Późne lato to też świetny czas na siew lucerny

Koniec sierpnia to też idealny moment na siew czystej lucerny. Kowalski wskazuje na np. AlfaComfort - nowość Barenbrug - połączenie lucerny flamandzkiej i śródziemnomorskiej, o wysokiej zimotrwałości i produkcyjności. To odmiana polecana szczególnie do intensywnych upraw, dla hodowców bydła mlecznego, którzy wykonują zazwyczaj minimum 3-4 pokosy w sezonie.

– Przed siewem lucerny koniecznie zróbmy badanie gleby i sprawdźmy jakie jest jej pH – przypomina Piotr Kowalski z firmy Barenbrug. – Ważne jest, żeby nie było niższe niż 6, najlepiej 6,5-7 – dodaje.

Koniec lata to dobry czas na podsiewy paszowe

W tym przypadku specjalista Krowie na Zdrowie poleca dwie odmiany B&G-13 Milkway Poplon oraz ProtaFix 4 - zawierającą szybko rosnące koniczyny. W przypadku podsiewów poplonowych Piotr Kowalski szczególnie rekomenduje nawożenie organiczne. Rośliny wykorzystają naturalny nawóz, który dodatkowo w zamian spulchni glebę i wzbogaci ją w azot, cenny składnik dziś wciąż bardzo drogi.