'); $("body").append(''); } $("#jquery_jplayer_1_010770").jPlayer({ ready: function(event) { $(this).jPlayer("setMedia", { mp3: "https://pliki.ptwp.pl/pliki/01/07/70/010770.mp3" }); }, supplied: "mp3", cssSelectorAncestor: "#jp_container_1_010770" }); }, false);

Liberalizacji rynku towarzyszyły obawy rolników dotyczące spadku cen tego surowca. Ministerstwo Rolnictwa uspokajało, że nie będą on duże i będzie to tendencja jedynie czasowa. Kto miał rację?
- W roku poprzednim cena przekraczała 1,43. Potem zaczęły się spadki. Za ostatni miesiąc średnia cena netto to 1,08. Jest to więc duży spadek – mówi Grzegorz Grzeszkowiak, prezes Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu.

Duży spadek cen produktów eksportowych

Jeszcze bardziej spadły ceny produktów eksportowych, np. mleka w proszku.

- Patrząc na produkty eksportowe, np. na mleko w proszku odtłuszczone czy masło, to spadki cen tych produktów były większe niż spadek cen mleka w skupie. Za kilogram mleka w proszku odtłuszczonego, wtedy kiedy cena za mleko wynosiła dla rolnika 1,40 netto, można było uzyskać 13 zł. W tej chwili jest to 7 – 7,20 zł – podaje przykład Grzegorz Grzeszkowiak.

Wnioski o rozłożenie kar na raty

Tymczasem od 4 do 13 listopada rolnicy, którzy przekroczyli w roku kwotowym 2014/2015 limit produkcji mleka, będą mogli wnioskować o rozłożenie kary na raty. Sprawa ta dotyczy tych, którzy wyczerpali już swój limit pomocy de minimis.