Jak informuje Litewska Telewizja, od maja tylko z jednego z rejonów na Żmudzi (Plunge) każdego dnia do Polski będzie się wywozić około 150 ton mleka.

Nie ujawniono ceny, jaką zapłacą Polacy za litr mleka. Szef jednej z litewskich spółek mleczarskich mówi, że polscy przetwórcy płacą niewiele więcej aniżeli litewscy, ale jest pewność, że również latem nie będzie problemu ze zbytem produkcji.

Według danych Litewskiej Izby Rolnej, Polacy ostatnio coraz aktywniej negocjują kwestię eksportu litewskiego mleka. Litewscy przetwórcy nie są tym zaniepokojeni, gdyż - jak twierdzą - na litewskim rynku jest mleka za dużo.

Zdaniem przewodniczącego Izby Rolnej Broniusa Markauskasa, nie ma tu powodów do radości. Prognozuje on, że wkrótce Polacy zaczną nabywać także litewskie przedsiębiorstwa przetwórstwa mleka.

Z danych polskiego dziennika na Litwie "Kuriera Wileńskiego" wynika, że "tym poważnym graczem z Polski, który zamierza wejść na rynek litewski, ma być jedna z największych polskich spółdzielni przetwórstwa i dystrybucji wyrobów mleczarskich "Mlekovita".

źródło: PAP