PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Poprawiają mleczność

Poprawiają mleczność

Autor: Farmer 23/24/2011/Tomasz Roszkowski

Dodano: 12-12-2011 12:02

Przez jednych zwany robotem, przez innych wózkiem paszowym, a nawet paszomatem. Jak zwał, tak zwał. Chodzi o niewielkie urządzenie do przygotowywania i zadawania pasz treściwych, poprawiające wydajność, proste w obsłudze, w rozsądnej cenie, a jednak rzadko stosowane przez hodowców.W Polsce liczącymi się firmami, które oferują takie urządzenia od lat, są PELLON (dotychczasowa sprzedaż ok. 100 szt.) i DeLaval (obecnie pracuje w oborach ok. 50 szt.). Ale niedawno pojawił się rodzimy konstruktor i producent – firma FinCo (dotychczasowa sprzedaż  4 szt.). Zasadniczo – niezależnie od producenta –konstrukcja i zasada działania są podobne, zaś różnice dotyczą tylko niektórych szczegółów. Cena najprostszych modeli wraz z montażem  zaczyna się od 30-35 tys. zł.

Niewątpliwą zaletą – obok tych, które wymienione są poniżej –  jest to, że można je montować w oborach uwięziowych – starych, nowych, z bardzo wąskim korytarzem, stołem paszowym  itp.  Urządzenie zadające paszę porusza się na szynie przymocowanej do sufitu, jest zasilane z baterii ładowanych podczas postoju w bazie. Pasze pobierane są ze żmijek załadunkowych i/lub są ładowane ręcznie (premixy).

W rozmowach z kilkoma rolnikami, którzy zdecydowali się na zakup takiego urządzenia, najczęściej powtarzanymi korzyściami są wzrost wydajności mlecznej krów i poprawa zdrowotności stada. Tomasz Sawicki z Podlasia posiada robot Pellon 300 od dwóch lat. Twierdzi, że po niespełna roku średnia wydajność mleka od krowy wzrosła o 800 kg/szt., a od jednej z krów uzyskał wzrost o prawie 2 000 kg. Poprawiła się także zdrowotność stada, nie ma problemu z kwasicą, krowy łatwiej się zacielają. Jednak, jak mówi,  robot to tylko narzędzie, które ułatwia pracę, eliminuje błąd ludzki, a dawki są dokładnie odmierzane, zadawane o tej samej porze. Ale najważniejszy jest inny element – odpowiednie zbilansowanie dawki żywieniowej. Wcześniej pasze treściwe były zadawane 2-3 dziennie, oczywiście różnicowane ilościowo w zależności od wydajności i fazy laktacji itd. Teraz każdej krowie ustalana jest indywidualna dawka paszy treściwej o odpowiednim składzie złożonym z 3 komponentów (wersja robota z 3 komorami), w odpowiedniej ilości i zadawana  9 razy dziennie. Przy 33 krowach jakie posiada, bez tego urządzenia byłoby to bardzo trudne.

Podobną opinię wyraża Adam Ulcyfer z okolic Piotrkowa Trybunalskiego, który posiada Pellonu 300 od pięciu lat. W jego przypadku średnia wydajność mleka od krowy  wzrosła  o ponad  1 000 kg/szt.  Pasza jest zadawana 10 razy dziennie.

Z kolei Tomasz Majewski, hodowca spod Łowicza, twierdzi, że nie zauważył wzrostu wydajności, natomiast spadło zużycie paszy treściwej i nie ma problemu z kwasicą. Używany przez niego Pellon zadaje paszę 7 razy dziennie.

Jerzy Jończyk spod Olsztyna nabył Pellon’a 300 w 2001 r. Szczyci się tym, że jest drugim w Polsce nabywcą robota tej firmy. Dokładnie pamięta, że już po pół roku od zainstalowania wydajność krów wzrosła średnio o 600 l/szt.

Wszyscy rozmówcy podkreślali, że urządzenia są praktycznie bezawaryjne. Czasami zdarza się, że znaczniki stanowisk zakurzą się, ale to nie awaria. Jończyk po ośmiu latach użytkowania wymienił akumulatory, na skutek – jak twierdzi – ich naturalnego zużycia. Czasami zdarza się, że do komory wpadnie obce ciało, na przykład sianokiszonka, wówczas może się zapchać ślimak dozujący.

Według informacji uzyskanych od Grzegorza Kędzierskiego z firmy PELLON, najważniejsze korzyści ze stosowania tego typu urządzeń to:

* dokładne dozowanie paszy, co zwiększa przyrost mleczności krowy o 200 kg rocznie, dzięki poprawie skuteczność inseminacji i skróceniu okresu międzywycieleniowego o 22 dni,
* zwiększenie częstotliwości zadawania paszy wyraźnie zmniejsza wahania kwasowości w żwaczu, dzięki czemu zdrowotność stada znacznie się poprawia (kwasica),
 * podawanie małych, dokładnie odmierzonych porcji znacznie ogranicza straty powstałe na skutek rozrzucania przez zwierzęta niezjedzonych jednorazowo dużych porcji paszy,
* eliminacja błędu ludzkiego – pasza jest dostarczana zgodnie z zaprogramowanym schematem, niezależnie od tego, kto pracuje w oborze,
* wzrost wydajności o 600 kg mleka od krowy, co przy stadzie 40 szt. pozwoli spłacić w ciągu roku całą inwestycję.
Jak dodaje, roboty PELLON’a do zadawania pasz treściwych dzielą się na modele w zależności od pojemności zbiornika: Pellon 300, Pellon 400, Pellon 600. Każdy z wyżej wymienionych modeli występuje w standardowej wersji wyposażenia:
* sterowanie komputerem PT-200,
* komora podzielona na dwie części,
* napęd przystosowany do poruszania się po szynie zamocowanej poziomo (bez możliwości pokonywania wzniesień),
* elektryzator w wysypie paszy służący do trzymania „na dystans” zwierząt w momencie dozowania paszy.
* różne rodzaje ślimaków dozujących w zależności od potrzeb (do pasz śrutowanych/gniecionych, do pasz granulowanych lub do pasz mineralnych).

Za dopłatą, robota można wyposażyć w silnik „górski” – możliwość pokonywania wzniesień, dodatkowo jedną lub dwie komory na pasze oraz komputer sterujący Graphics, zamiast komputera PT-200. Z kolei robot z komputerem Graphics umożliwia zastosowanie następujących dodatków:

* moduł wysyłający SMS w sytuacji awaryjnej,
* bezprzewodowe połączenie z komputerem stacjonarnym,
* urządzenie podające paszę na obie strony robota,
* urządzenie odważające pasze (zamiast ich odmierzania)

Robot pracujący z komputerem PT-200 może obsłużyć do 230 stanowisk podzielonych na maksymalnie 9 grup żywieniowych. Liczba karmień w ciągu doby do 20. Dozowanie paszy odbywa się w oparciu o liczenie obrotów ślimaka dozującego. Można automatycznie zmniejszyć lub zwiększyć ilości podawanej paszy w czasie maks. 255 dni. Istnieje również możliwość wyboru pasz, jakie mają być podawane i jakie grupy żywieniowe mają być karmione w danej godzinie karmienia. Ponadto zapamiętuje ilości podanej paszy na stanowisko, grupę żywieniową i ogół danej paszy. Robot z komputerem Graphics, oprócz wymienionych funkcji, umożliwia między innymi programowania krzywych żywienia w oparciu o wydajność krowy (podajemy przelicznik ilość paszy/kg mleka a następnie programujemy krzywą laktacji: dzień – ilość mleka). Można też prowadzić obrót stadem; wprowadzając długość okresów produkcyjnych i datę poszczególnych zdarzeń dla krów, komputer będzie przypominał o zdarzeniach nadchodzących.

Nieco inne rozwiązania proponuje DeLaval. Z informacji uzyskanych od Krzysztofa Dembowskiego z DeLaval, firma posiada obecnie w ofercie wózek paszowy FW100 z możliwością zadawania do 2 pasz zasadniczych i 2 mineralnych,  wózek paszowy FM200 z możliwością zadawania do 4 pasz zasadniczych i 2 mineralnych. Wózki są przeznaczone do efektywnej obsługi stad liczących do 100 szt. (pamięć pomieści informacje o 800 szt.), ilości karmień w ciągu doby od 2 do 8.  Wózek FW100 może być sterowany ręcznie lub za pomocą PSION-a. Wózek typu FW200 może być sterowany PSION-em lub poprzez komputerowy system zarządzania stadem ALPRO. Wózek FW200 odczytuje informacje z transpondera zawieszonego na szyi krowy i automatycznie podaje właściwą porcję paszy. Większe możliwości daje wózek paszowy FM – do 10 różnych pasz, w tym 4 treściwych. Obsługuje efektywnie do 150 krów. Ilość dawek od 2 do 10.
Najdłużej i najciężej pracującym w Polsce wózkiem DeLaval jest Feed Car Compact w GR Kadzewo. Od 14 lat wózek pracuje codziennie, żywiąc ok. 100 krów.

Obecnie wdrażane jest rozwiązanie o nazwie DeLpro do obór uwięziowych, które pozwala na pozyskanie danych udojowych z aparatów MU450 lub MU480. Dane z jednostek udojowych są przekazywane bezprzewodowo do systemu zarządzania, w którym na podstawie odpowiednich tabel paszowych są przetwarzane na dawki pasz dla poszczególnych krów. Następnie informacja ta jest przesyłana do sterownika wózka paszowego, który wydaje krowie odpowiednią dawkę paszy.  Umożliwia to niezwykle precyzyjne żywienie, wielką oszczędność pasz i czasu. Komputer z programem zarządzania znajduje się w biurze lub w domu.  Pierwszy taki system pracuje już na farmie koło Kruszwicy. Kolejne dwa są w trakcie montażu.

Zdaniem Pawła Madajewskiego, dyrektora Zakładu Nasienno-Rolnego Łagiewniki koło Kruszwicy, w którym system DeLpro funkcjonuje, jest to przeskok generacyjny w oborach uwięziowych.  Duża oszczędność czasu i paszy przy jednoczesnym efektywnym jej rozdysponowaniu (w zależności od bieżącego udoju)  to główne zalety. Ponieważ pierwszy wózek paszowy zainstalowany był w drugiej połowie lat 90. ubiegłego wieku (od dwóch lat jest nowszy model FW200), nie jest w stanie stwierdzić, jak wpłynął wówczas na wydajność. Jednak, podczas 2- 3-dniowej przerwy w jego pracy z przyczyn reorganizacyjnych, wyraźnie spadła mleczność krów, co chyba jest wystarczającym dowodem na jego przydatność.

Andrzej Mućka z firmy FinCo  sam zaprojektował i wykonał paszomat.  Zawiera on cztery zasobniki na różne pasze, a liczba karmień może wynosić od 2 do 10 na dobę. Możliwe jest również zadawanie paszy po krzywej wzrostowej (krowa wchodzi w okres pełnej mleczności) lub malejącej (zasuszanie). Za dawkowanie paszy oraz przemieszczanie się wózka odpowiedzialny jest sterownik programowalny (PLC) firmy Mitsubishi, do którego dane wprowadzane są za pomocą panelu operatora z ekranem dotykowym.  Na ekranie paszomatu wyświetlane są również dodatkowe informacje  takie, jak:  data zacielenia, data wycielenia, liczba zadanych pasz dla każdego stanowiska w okresie laktacji, liczba zadanych pasz dla całego stada od początku roku kalendarzowego, itd. W ofercie firma posiada 4 rodzaje robotów, różniące się pojemnością zasobników na paszę – F200, F300, F400 i F550.

Pierwszy paszomat został zamontowany niespełna dwa lata temu w oborze brata – Leszka Mućki, który potwierdza  wcześniej przytoczone opinie użytkowników. W jego stadzie liczącym 30 krów, wydajność wzrosła średnio o 1 000 kg/rocznie na 1 krowę.

Wzrost mleczności i zdrowotności stada to efekt  precyzyjnego doboru oraz – co najważniejsze – precyzyjnego odmierzania i zadawania paszy, a także dodatków mineralno-witaminowych przez te niezwykle użyteczne urządzenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

 • kryształ 2011-12-12 22:43:09
  jak ktos pewnie nawet w garazu mógł skonstruować to pewnie nic wielkiego, ot jakiś procesor i trochę blachy, to nie kombajn ani wahadłowiec
 • Bob 2011-12-12 22:22:08
  "niezwykle użyteczne urządzenie" ale dziwi mnie jego prosta budowa i obsługa.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.145.45.143
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.