- Po spadkach cen odnotowanych w drugim kwartale bieżącego roku, trzeci kwartał przyniósł poprawę sytuacji na rynku wołowiny. Od połowy lipca sukcesywnie rosną ceny skupu żywca. W drugiej połowie sierpnia średnia cena bydła w zakładach monitorowanych przez Ministerstwo Rolnictwa osiągnęła 6,30 zł/kg, tj. poziom sprzed pandemii koronawirusa – informuje Grzegorz Rykaczewski, analityk sektora rolno-spożywczego w Santander Bank Polska S.A.

Zdaniem ekonomisty, cenom żywca sprzyjała stopniowa odbudowa popytu na rynkach zagranicznych. Czerwiec był drugim miesiącem z rzędu, w którym odnotowano wzrost eksportu nieprzetworzonego mięsa wołowego z Polski. Był to też pierwszy – od lutego – miesiąc, w którym wolumen sprzedaży zagranicznej był wyższy w relacji rocznej. Czynnikiem wsparcia cen mogła być też niższa podaż bydła. W miesiącach kwiecień – maj do przemysłowych ubojni na terenie kraju trafiło o 14 proc. mniej sztuk bydła niż rok wcześniej.

- W krótkim okresie stabilizacja na rynku wołowiny będzie w dużej mierze uzależniona od sytuacji epidemicznej. Wprawdzie epidemia nie mija, jednak jej kolejne fale nie powodują już takich wahań po stronie popytu, jak obserwowane w marcu oraz kwietniu br. – twierdzi Rykaczewski.