Jak mówił prof. Sobiech gdy krowa zalega, mamy juz do czynienia z komplikacją po porażeniu poporodowym. Jest to wynik tego, że nie została wykonana odpowiednia terapia.

- Często krowa leży nawet kilka dni i nie wiadomo co z nią zrobić. Wielokrotnie podawane wlewy makroelementów, magnezu fosforu, niestety te zwierzęta nie reagują, bo prawdopodobnie mamy do czynienia ze stłuszczeniem wątroby. Ze względu na to, że te stłuszczenie występuje związane jest to z występowaniem dużej ilości wolnych kwasów tłuszczowych, podawanie preparatów zawierających makroelementy czyli wapń, czy fosfor jest nieskuteczne - powstają chelaty (np. wapniowo-tłuszczowe) i te minerały nie są wchłaniane. W tej chorobie najważniejsza jest profilaktyka

Jak kontrolować hipokalcemię?

- Ważną sprawą jest żywienia zwierząt w okresie przed porodowym, a dokładniej w ostatnich 2 tygodniach zasuszenia. W tym okresie wskazane jest zmniejszenie pobrania wapnia w paszy do ok. 20 - 30g na dzień. Robimy to w celu pobudzenia absorpcji wapnia z paszy, oraz resorpcji z kośćca, czyli aktywacja wapnia, który znajduje się w organizmie.

- Następna rzecz to zakwaszenie diety, wchłanianie wapnia jest słabsze w momencie gdy dieta ma odczyn zasadowy. Jeżeli będzie miała lekko kwaśny to zdecydowanie łatwiej jest ten wapń wchłaniany. Zalecane jest również podanie witaminy D.

Według prof. Sobiech, każda wysokowydajna krowa jest narażona na wystąpienie u niej hipokalcemi. Dlatego takim zwierzętom powinien być podany wapń prewencyjnie. 

- Zawsze na spotkaniach z lekarzami weterynarii i hodowcami stoję na stanowisku, że każda krowa HF, która daje 8 - 9 i więcej litrów mleka jest krową wysoko wydajną i jest narażona na niedobór wapnia w okresie okołoporodowym. Praktycznie każda z tych krów powinna dostać ok. 50 gram chlorku wapnia w postaci żelu doustnie, w dniu porodu i 24 h po porodzie. To z reguły zapobieże występowaniu porażenia poporodowego, oraz konsekwencji z nim związanych. Oczywiście lekarz może podawać interwencyjnie wapń w postaci glinianów podskórnie lub dożylnie, jednak jest to interwencja lekarska. A podane doustne może przeprowadzić hodowca.