Korekcję racic powinno się przeprowadzać minimum dwa razy do roku: przed rozpoczęciem sezonu pastwiskowego oraz po jego zakończeniu. Jest to szczególnie istotne w przypadku krów utrzymywanych na uwięzi. U tych zwierząt racice ulegają ograniczonemu ścieraniu, a należy pamiętać, że róg racicy przyrasta miesięcznie ok. 8 – 10 mm. Nadmiernie wyrośnięte racice mogą być przyczyną schorzeń kończyn, wynikających z powstawania wrzodów oraz deformacji stawów.

Zabieg jesiennej korekcji jest szczególnie ważny, ponieważ pozwala na wyrównanie powierzchni racicy, która często ulega nierównomiernemu ścieraniu w czasie sezonu pastwiskowego. Dodatkowo czasem powstają też ubytki w racicy na skutek jej pęknięcia, czy odszczypania, co wymaga szczególnie starannego podejścia do zabiegu.

Zachowanie wskazanych terminów korekcji racic stanowi podstawę prawidłowego funkcjonowania układu lokomotorycznego. Nie mniej jednak, należy regularnie obserwować zwierzęta, szczególnie podczas ruchu i w razie potrzeby interweniować, nie czekając na sezonowy termin korekcji racic.