PZHiPBM tworzy mapę lokali, sklepów oraz punktów sprzedaży bezpośredniej wołowiny pochodzącej z polskich gospodarstw hodujących bydło mięsne, w związku z czym zaprasza wszystkich prowadzących tego rodzaju działalność do kontaktu. Wkrótce na stronie najlepszapolskawolowina.pl pojawi się zakładka, gdzie bezpłatnie będą promowani polscy rolnicy i przedsiębiorcy.

Założeniem projektu jest kompleksowe podejście do tematu wołowiny. Ma to być przestrzeń, dzięki której nie tylko będzie można zakupić dobrej jakości wołowinę, ale również dowiedzieć się jak ją prawidłowo przyrządzać.

- W Polsce wołowinę przyrządza się od pokoleń, ale właściwie jaką? Niestety właśnie tą, której jest najwięcej na rynku, pochodzącą z ras mlecznych – krów wybrakowanych i buhajków mlecznych, często opasanych znacznie dłużej niż być powinny – zamiast obrastać mięsem, obrastają tłuszczem. Wydajność rzeźna takich zwierząt jest znacznie niższa niż tych, które zostały wyselekcjonowane jako mięsne. Wołowina ponadto różni się znacznie jakością, teksturą, barwą, smakiem i zapachem, ale przede wszystkim czasem obróbki technologicznej – czytamy na stronie projektu.