Znak Nowość targów Ferma w Łodzi otrzymał samojezdny wóz paszowy RMH Lachish – Platinum 17.

Jest to maszyna przeznaczona do dużych gospodarstw mlecznych, a także obsługi kilku farm. Elementy robocze najbardziej narażone na działanie substancji korodujących zawartych np. w sokach kiszonkowych zostały wykonane ze stali nierdzewnej 3Cr12.

Poruszanie się maszyną tak dużych gabarytów, wyposażoną w sześciocylindrowy silnik Deutz o mocy 208 KM, w gospodarstwie jest ułatwione dzięki sterowaniu czterema kołami podczas prac w gospodarstwie (16 km/h). Niemniej jednak w trybie drogowym (40 km/h) sterowanie odbywa się za pomocą dwóch kół przednich.

Stanowisko operatora maszyny to komfortowa, izolowana akustycznie i klimatyzowana kabina z której za pomocą przycisków oraz joysticka, a także pomocnych monitorów, na których wyświetlane są pomiary z wagi oraz obraz z dwóch kamer, steruje się maszyną.

Pasze ładowane są za pomocą spiralnego frezu i transportowane za pomocą taśmy załadunkowej o szerokości 650 mm do kosza mieszającego o pojemności 17 m.sześć., gdzie są miksowane oraz rozdrabniane przy pomocy ślimaków oraz dwóch hydraulicznie sterowanych przeciw noży, po czym opuszczają go za pomocą wysuwanego przenośnika rozładunkowego prosto na stół paszowy.

Na chwilę obecną na terenie Polski pracują dwie takie maszyny oraz planowane jest uruchomienie trzeciej w ciągu najbliższych dwóch tygodni – tłumaczy Łukasz Perlik z Farm-MPartner Sp. z o.o.