- Dobry preparat mlekozastępczy powinien zawierać wszelkie niezbędne i wartościowe składniki pokarmowe, witaminy oraz mikroelementy, niezbędne do zapewnienia właściwego rozwoju cielęcia. Ponadto, preparat powinien zawierać białko o wysokiej wartości biologicznej, laktozę oraz być łatwostrawny - podkreśla Marcin Goździela Dyrektor Linii Gatunkowej Bydło Provimi Polska.

Firma Provimi posiada m.in. w swojej ofercie preparat mlekozastępczy dla cieląt Mlekotek Len - produkt z dodatkiem siemienia lnianego, który pozytywnie wpływa na proces trawienia i działa profilaktycznie przeciw biegunce u cieląt.

Jak stosować te preparat? Stosuje się je od 4 dnia życia, zaraz po okresie odpajania siarą, która dostarcza organizmowi zwierzęcia, niezbędnych do rozwoju układu odpornościowego immunoglobulin. - Należy zwrócić uwagę, że nowo narodzone cielę ma dobrze rozwinięty tylko trawieniec, dlatego dalszy rozwój przewodu pokarmowego uzależniony jest od jakości podawanych preparatów, ich ilości i okresu odpajania, połączonego z wprowadzaniem pasz treściwych, a na końcu objętościowych. Istotne jest to, aby preparat mlekozastępczy został dobrze rozpuszczony - zaznacza Marcin Goździela.

Przygotowując preparat Mlekotek, należy go rozpuścić w 4 litrach wody o temperaturze 55 stopni C, następnie po całkowitym rozpuszczeniu dodać kolejne 3 litry wody i podać cielęciu pójło o temp. 40 stopni C. Wskazane jest zachowanie proporcji preparatu do wody 1:7, co pozwoli na łatwe rozpuszczenie preparatu w wodzie i dobrą przyswajalność.