Cena białego surowca za cały 2019 rok wyniosła 135,19 zł/hl, co daje wynik o niespełna złotówkę wyższy od przeciętnej ceny notowanej w 2018 roku. Wynik ten jednak był niższy od średniej ceny w 2017 roku, która wyniosła 138,62 zł/hl. Od kilku miesięcy cena surowca w skupie sukcesywnie wzrasta. Większym problemem jest natomiast brak stabilizacji w notowaniach przetworów mlecznych.

- Z obserwacji cen zbytu podstawowych artykułów mleczarskich, wynika, że cena masła jest o 30 proc. niższa od tej, która była przed rokiem. Dobrą wiadomością jest fakt, że na stabilnym poziomie utrzymuje się cena mleka w proszku, zwłaszcza mleka odtłuszczonego. Nieco gorsze wiadomości spłynęły ostatnio z nowozelandzkiej giełdy Global Dairy Trade, gdzie sesja z 4 lutego zakończyła się na minusie – informuje Waldemar Broś, Prezes Zarządu Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich

Zdaniem Brosia ten rok nie powinien być gorszy od roku ubiegłego, ale na pewno będzie trudny z pewnych względów. Pierwszą sprawą jest brak stabilizacji cen zbytu produktów mleczarskich i ciągły dyktat sieci handlowych, poprzez które w głównej mierze produkty trafiają do konsumenta. Kolejną kwestią jest wzrost kosztów przetwórstwa, ze względu na podwyżki cen energii, paliwa, jak również kosztów pracy. Pewne reperkusje może zrodzić także wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, która była znaczącym odbiorcą m.in. galanterii mleczarskiej z Polski.

- Rolnicy w tym roku z pewnością będą oczekiwać wzrostu cen surowca, bowiem cena za ubiegłe dwa lata praktycznie nie uległa większym zmianom, a koszty produkcji stale rosną – zauważa Prezes KZSM.

Tematy dotyczące opłacalnej produkcji mleka będziemy poruszać na tegorocznej edycji Konferencji Farmera z cyklu "Nowoczesna produkcja mleka", która już 27 lutego odbędzie się w Księżynie (woj. podlaskie).

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Zapraszamy do rejestracji.