- Stabilny jak do tej pory rynek wołowiny, a szczególnie rynek byków dotknął przejściowy kryzys związany obecnie przede wszystkim z sytuacją na rynkach eksportowych, a szczególnie w Turcji i Izraelu. Oba te kraje znajdują się w czołówce naszych kontrahentów, dzięki którym, uzyskiwaliśmy bardzo dobre ceny za nasz towar. Zahamowanie eksportu na tamte rynki przełożyło się niestety na ceny - zauważa Jacek Zarzecki.

Zdaniem Prezesa PZHiPBM na rynku obserwuje się obecnie dużą podaż zwierząt. Jednak nie ma problemów ze sprzedażą żywego bydła ras mięsnych, a szczególnie Limousine, który eksportowany jest do Libanu. Trzeba jednocześnie zaznaczyć, że jest to towar premium.

- Ceny jałówek i krów znajdują się na stabilnym wysokim poziomie. Powinniśmy przestać się dziwić, że ceny jałówek są równie wysokie, a nawet wyższe od cen byków. Mięso to cieszy się dużym powodzeniem m.in. na rynku włoskim. Wahania cen pokazują, jak bardzo jesteśmy uzależnieni od eksportu, co wskazuje nam kierunki rozwoju tego sektora. Musimy postawić na nowe rynki, przede wszystkim w krajach muzułmańskich oraz jakość naszego produktu - podkreśla Zarzecki.

Według Prezesa PZHiPBM bardzo ważnym czynnikiem jest wzrost spożycia wołowiny w kraju, którego nie da się osiągnąć bez edukacji konsumentów w zakresie zalet wołowiny, zwłaszcza w czasie mody na flexiwegetarianizm.