Jak informuje Prezes PZPBM, po fali spadków, ceny bydła w skupie ustabilizowały się, ale niestety na poziomie najniższym od 5 lat, co wpłynęło na drastyczne pogorszenie rentowności w tym sektorze produkcyjnym.

W porównaniu do stycznia br. za żywiec wołowy w na koniec sierpnia płacono zdecydowanie mniej i tak: za byki w wieku 12-24 m-ce mniej o 12,1 proc., za krowy o 8,0 proc. i za jałówki o 6,0 proc. Natomiast w stosunku rocznym różnica cen bydła była jeszcze większa – ceny byków w wieku 12-24 m-ce były niższe o 13,6 proc., krów o 11,4 proc. i jałówek o 5,5 proc.

- Spodziewamy się stopniowego wzrostu cen, jak co roku w tym okresie. Jednak jest niepewność co do rozwoju sytuacji w związku z Brexitem. W dalszym ciągu sposób wyjścia Wielkiej Brytanii jest trudny do przewidzenia. W okresie kiedy Brexit bez umowy jest prawdopodobny, dostawcy do UK, a w szczególności firmy z Irlandii szukają alternatywnych rynków zbytu w UE oferując swoją wołowinę tanio, przez co wywierając presję na cenę polskiej wołowiny – zapowiada Jerzy Wierzbicki.