- W dniu 5 marca 2020 r. odbyło się posiedzenie grupy dialogu obywatelskiego ds. mleka. DG AGRI mówiąc o globalnej sytuacji rynkowej podkreślało, że jest ona stabilna - mówi Dorota Śmigielska, Analityk Rynku Mleka w Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka

Dorota Śmigielska, Analityk Rynku Mleka w Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka
Dorota Śmigielska, Analityk Rynku Mleka w Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka

Okazuje się, że produkcja u najważniejszych graczy utrzymuje się na poziomie porównywalnym do roku 2018. W Unii Europejskiej w 2019 roku skup był o 0,4 proc. wyższy niż w roku poprzednim. Średnia cena unijnego mleka w grudniu wynosiła 35,6 EUR/100 kg. Komisja Europejska przewiduje, że w najbliższych miesiącach cena surowca powinna utrzymać się na podobnym poziomie.

Jak ocenia analityk, polscy producenci mleka jednak nie są aż tak optymistyczni. Po kilku miesiącach utrzymującego się trendu wzrostowego, cena mleka w styczniu bieżącego roku ponownie spadła. Najbliższe perspektywy niestety też nie zapowiadają się najlepiej w przypadku krajowej ceny. Głównej przyczyny można upatrywać się w notowaniach GDT, które oddziałują na rynek w Polsce i Unii Europejskiej oraz szerzącego się koronawirusa.

- Podczas spotkania przedstawiciele wielu krajów członkowskich podkreślali, że już teraz można odnotować mniejszy import produktów mleczarskich ze strony Chin, co niestety przełoży się na spadek cen artykułów, a co za tym idzie ceny surowca – podsumowuje Dorota Śmigielska.