Po przebadaniu próbek pobranych od podejrzanych zwierząt z wioski Novotsurukhaytuy w obwodzie Priargunsky, służby rosyjskie potwierdziły wystąpienie pryszczycy. Według ostatnich doniesień chorobę zdiagnozowano u 68. sztuk bydła i 24. świń. Zarażone zwierzęta zostały poddane utylizacji.

W wiosce dotkniętej chorobą przygotowano rów do usuwania szczątków zarażonych zwierząt. Przy wjeździe i wyjeździe z dzielnicy ustanowiono posterunki policji drogowej, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. Władze rosyjskie zadeklarowały pomoc poszkodowanym rolnikom w postaci rekompensat za utracone zwierzęta.

Pryszczyca jest groźną chorobą wirusową, która rozprzestrzenia się dość szybko, szczególnie drogą kropelkową. Zwierzęta mogą być nosicielami wirusa nawet do trzech lat. Ostatni przypadek choroby w tym regionie Rosji odnotowano w marcu 2019 roku.

Chorobą może zarazić się również człowiek, jednakże pryszczyca u ludzi nie jest śmiertelna i zwykle przebiega łagodnie. Zarażenie następuje w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorym zwierzęciem, a także na skutek spożywania mięsa, mleka i niepasteryzowanych przetworów mlecznych pochodzących od zakażonego zwierzęcia.