Agencja Rynku Rolnego, która prowadzi w Polsce w imieniu Komisji Europejskiej zakupy mleka w proszku i masła przyjmuje oferty sprzedaży od przedsiębiorców.

Podają oni cenę produktów, po jakiej chcą je sprzedać na zapasy interwencyjne. ARR przesyła oferty do Brukseli, a tam są one zatwierdzane lub odrzucane.

Ewa Domańska z Ministerstwa Rolnictwa potwierdziła nam, że Komisja Europejska ma zgodę krajów członkowskich UE na kontynuowanie interwencji do końca listopada.

Zostało przyjęte tymczasowe rozwiązanie, a 7 września Rada Unii Europejskiej będzie głosować propozycję przedłużenia zakupów masła i OMP do końca lutego 2010 r. W zależności od sytuacji rynkowej Komisji Europejska może zostać upoważniona do obligatoryjnego przedłużenia zakupów o kolejny rok – powiedziała Domańska.

ARR kupiła w sumie 2,5 tys. ton masła oraz 20 tys. ton odtłuszczonego mleka w proszku. W sumie w całej UE do interwencji trafiły 83 tys. ton masła i 255 tys. ton OMP.

Interwencja na rynku mleka ma chronić branżę przed dalszymi spadkami cen produktów mleczarskich. Rolnicy liczą, że w jej wyniku wzrosną także ceny skupu mleka, które od dawna notowane są na bardzo niskim poziomie. Na razie ceny skupu mleka nie drgnęła do góry, a rolnicy dostają średnio w kraju ok. 80 gr. za kg.

Na ostatnim przetargu maksymalna akceptowana cena zakupu OMP na zapasy interwencyjne Komisji Europejskiej wyniosła 167,9 euro za 100 kg. W Polsce jest duże zainteresowanie przedsiębiorców sprzedażą OMP. Na przetarg wpłynęło ostatnio ponad 100 ofert.

Masło było kupowane po 220 euro za 100 kg, jednak na ostatnim przetargu nie było ofert sprzedaży.

Ceny rynkowe masło i OMP kształtują się podobnym poziomie.

Wg. danych resortu rolnictwa rynkowa cena 100 kg masła wynosi ok. 999 zł, zaś OMP – 715 zł.

Źródło: farmer.pl