W dniu 4 lutego PZPBM jako członek Rady Sektora Wołowiny, przedstawiło propozycje nowych regulacji prowadzących do ułatwienia rolnikom legalnej sprzedaży sztuk pourazowych.

PZPBM chce, aby rolnik sam mógł ubić bydło pourazowe w wieku nie tylko do 6 miesięcy ale i starsze oraz wykorzystać mięso na własne potrzeby. Organizacja widzi potrzebę powstania większej liczby rzeźni dokonujących uboju sanitarnego, w tym ubojni mobilnych.
Dodatkowo powinien nastąpić zwrot kosztów uśmiercenia zwierząt chorych oraz rekompensata wartości rynkowej takich sztuk.

W opinii PZPBM nie należy dokonywać pochopnych decyzji dotyczących sprzedaży bydła. Zaleca się spokój i normalną pracę zgodną z zaplanowanym wcześniej w gospodarstwie harmonogramem produkcji i wynikającą z niej sprzedaż.

Póki co obserwowane są jednak spadki cen była w skupie, które wynikają m.in. z paniki, która zapanowała wśród producentów, obawiających się o dalszy spadek cen i masowo sprzedających bydło. A nadpodaż bydła na rynek zawsze skutkuje obniżką cen.

Członkowie Rady Sektora Wołowiny, po podjęciu szeregu działań mających na celu unormowanie sytuacji, liczą na powrót zaufania do polskich produktów oraz polskich eksporterów wołowiny.

Sprawdź jak zmieniły się ceny bydła po wybuchu afery mięsnej.