Już po raz ósmy wybrano najlepsze sztuki bydła simentalskiego. Po raz pierwszy wystawa dała dwie superczempionki - spośród jałówek i krów.

Nie tak dawno bydło simentalskie można było spotkać na pastwiskach i w oborach południowej Polski, przede wszystkim na Podkarpaciu. Dziś widzimy je w całej Polsce. Bydło to ciągle potwierdza swoje walory. Rośnie jego ilość pod oceną.

Dane Małopolskiego Centrum Biotechniki w Krasnym pokazują ekspansję tego bydła. Firma podwoiła sprzedaż słomek z nasieniem buhajów rasy simentalskiej w 2011 roku, w porównaniu z 2010 r. Szacuje się, że ok. 30 tys. porcji nasienia pojechało z południa na północ Polski. MCB współpracuje przede wszystkim ze stacjami w Tulcach i Bydgoszczy.

Superczempionką wystawy spośród jałówek została Malina po Refregenie, należąca do Romana Węgrzyniaka z Pakoszówki.

Elza po Respondzie okazała się najlepsza spośród krów. Jej właścicielem jest Michał Ziemiański z Trześniowa.

Zwyciężczynie poszczególnych kategorii VIII Krajowej Wystawy Bydła Simentalskiego:

Stawkę jałowic od 12 do 15 miesięcy wygrała Malwa po Eryku. Miała najlepiej skątowane stawy skokowe, nienaganne nogi i racice.

Malina, która została superczempionką wśród jałówek jest prawie idealna. Sędzina zwróciła uwagę na jej ramę i umięśnienie. Ojcem Maliny jest buhaj Refregen. O tym, że Malina pokonała Palomę zdecydował kąt stawów skokowych. Paloma jest po Rochusie.

Kategorię III, czyli jałowice od 20 do 23 miesięcy zwyciężyła Zytka 1 po Huspolu. Była poza konkurencją.

Wśród krów w I laktacji najlepszy był numer jeden spośród niemieckich buhajów - Vanstein. Kopiuje on m.in. znakomite wymię. Krowa po nim o imieniu Łania należąca do Władysława Proroka z Trześniowa mogłaby być pokazywana na niemieckich wystawach. Mimo tak znakomitej oceny, Łania nie została superczempionką spośród krów.

II laktację wygrała Jagna w dwukierunkowym typie użytkowym, po buhaju o imieniu Humor, który z kolei jest synem schodzącej gwiazdy (już nie daje nasienia) - buhaja Humid.

Eliza po Respondzie, superczempionka, zwyciężyła kategorię - krowy od III do V laktacji, z kolei Lukrecja po Szczawiu wygrała ostatnią kategorię - krowy w VI laktacji i starsze. Lukrecja jest w IX laktacji, a jej maksymalna wydajność wynosi blisko 6 tys. kg.

Poniżej prezentujemy galerię zdjęć z VIII Krajowej Wystawy Bydła Simentalskiego w Rudawce Rymanowskiej.