PRZEGLĄD PRASY: Pełną parą pracują wszystkie mleczarnie, które wytwarzają odtłuszczone mleko w proszku. W kwietniu jego produkcja była w Polsce o około 35 proc. większa niż miesiąc wcześniej.

Mleczarze stawiają na sproszkowane mleko ze względu na jego cenę. Odtłuszczonego mleko w proszku jeszcze nigdy nie było tak drogie - mówi Jadwiga Seremak-Bulge z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Ceny napędza coraz większy popyt w Chinach i mniejsze niż do tej pory dostawy płynące z takich mleczarskich potęg, jak Australia i Nowa Zelandia. Chudego mleka w proszku brakuje także w Europie. Jego tona kosztuje obecnie średnio blisko 3100 euro. W ubiegłym roku było o prawie tysiąc euro tańsze.

W 2006 roku wartość sprzedaży zagranicznej tego produktu zmalała o 21 proc., do 170,4 mln euro. I to z powodu tego spadku eksport polskich produktów mleczarskich zwiększył się w 2006 roku tylko o 4 proc. Tymczasem rok wcześniej wzrost sprzedaży zagranicznej nabiału przekroczył 50 proc.

Szanse, że eksport polskich produktów z mleka będzie rósł w takim tempie jak dwa lata temu, są bliskie zera, przede wszystkim z powodu obowiązującego w Unii systemu kwot mlecznych.

Jadwiga Seremak-Bulge uważa jednak, że 2007 rok będzie dla naszych eksporterów produktów mleczarskich bardziej udany od poprzedniego.

Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych podaje, że w pierwszym kwartale tego roku polskie mleczarnie wyeksportowały produkty za ponad 224 mln euro, o blisko 16 proc. więcej niż przed rokiem. O ponad jedną piątą wzrósł w pierwszych trzech miesiącach 2007 roku eksport serów, twarogów, a także masła oraz innych tłuszczów mlecznych.

Coraz więcej tych produktów kupuje od nas Rosja. Obecnie na rynek rosyjski trafia około 65 proc. eksportowanego przez nas masła oraz 21 proc. sera. W górę idzie także eksport serwatki. W pierwszym kwartale polskie mleczarnie sprzedały jej za granicę o blisko jedną trzecią więcej niż przed rokiem.

Polscy mleczarze liczą na to, że popyt na nabiał na światowych rynkach szybko się nie skończy. Spożycie produktów mleczarskich w Polsce rośnie bardzo wolno, dlatego to właśnie eksport jest siłą napędową branży. Za granicę trafia blisko 40 proc. artykułów mleczarskich wyprodukowanych w Polsce.

Źródło: Rzeczpospolita