Średnia roczna wydajność krów w ocenianych na Opolszczyźnie 325 oborach wyniosła w roku 2011 ponad 7,7 tys. kg mleka.

W województwie opolskim przebadano łącznie ok. 22 tys. zwierząt. To prawie połowa ogólnego pogłowia, które według GUS znajduje się na Opolszczyźnie. W ogólnopolskim zestawieniu badań wydajności województwo uplasowało się na czwartym miejscu w kraju.

- Nie jest to oczywiście zły wynik, ale zajmowaliśmy już wcześniej miejsce trzecie i chciałoby się ten wynik powtórzyć - stwierdził prezes Opolskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka Martin Ziaja.

Najwięcej obór spośród ocenianych na Opolszczyźnie to obory liczące od 20 do 49 zwierząt. W tej kategorii pierwszą nagrodę dostał Marcin Chrząszcz z Mionowa, w którego gospodarstwie średnia roczna wydajność zwierząt to ponad 10 tys. kg mleka. Wśród hodowców mających stada wielkości 50 do 150 krów pierwszą nagrodę odebrał Michał Kaczmarczyk z Naczęsławic. W jego gospodarstwie średnia roczna wydajność przekroczyła 10,2 tys. kg mleka.

- W tej kategorii był hodowca, którego stado miało lepszą średnią wydajność, ale to u Michała Kaczmarczyka mleko miało lepsze parametry pod względem zawartości tłuszczu i białka. To znaczy, że było lepsze jakościowo - wyjaśnił Martin Ziaja. Dodał, w rankingu jakość ma decydujące znaczenie przy niewielkich różnicach kilogramowej wydajności.

Nagrody w kategorii obór największych, powyżej 500 zwierząt, odebrały Fermy Krotoszyn i Pilszcz działające w ramach Kombinatu Rolnego Kietrz. Roczna wydajność krów w Krotoszynie przekroczyła w ubiegłym roku 11,3 tys. kg mleka. Również z Krotoszyna pochodzi krowa rekordzistka - Zusia 1. Jej wydajność to ponad 20 tys. kg mleka, czyli trzy razy więcej niż wynosi średnia wojewódzka. Zusia 1 to obecnie też najbardziej wydajna krowa w Polsce. Kierownik Fermy Krotoszyn Maciej Rzeszot twierdzi, że tajemnica sukcesu tak dużej wydajności krów to odpowiednie warunki utrzymania, zbilansowane pożywienie i dobre zarządzanie stadem. A to w Kombinacie Rolnym Kietrz stado jest niemałe, bo liczy 2900 sztuk w czterech w sumie Fermach.

Opolscy hodowcy odebrali też nagrody za bydło, które ma tzw. najwyższą wydajność życiową, czyli przez całe życie oddało najwięcej mleka. W opolskim aż cztery krowy oddały ponad 100 tys. kg mleka. Najwięcej, prawie 110 tys. kg mleka, oddała 14-letnia Ceres z Fermy Baborów podlegającej pod Kombinat Rolny Kietrz. - To nasz nowy cel - by zwierzęta były nie tylko bardzo wydajne, ale by wysoką wydajność zachowywały przez długie lata - podsumował Martin Ziaja z Opolskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka.