Pożyteczne mikroorganizmy, są to specjalnie wyselekcjonowane szczepy bakterii oraz grzybów. Pod nazwą probiotyków, stosowane są coraz częściej w żywieniu zwierząt, natomiast jako inokulanty, wspomagają proces zakiszania kiszonek. Coraz popularniejsze staje się również spryskiwanie roztworami zawierającymi pożyteczne mikroorganizmy, pomieszczeń inwentarskich. Proces ten nosi nazwę biologizacji, a najwydajniejszą metodą jego przeprowadzania jest zamgławianie.

W składzie takich preparatów znajdują się drobnoustroje, których dobór odbywa się pod kątem ich działania na organizmy zwierząt oraz zdolność do wypierania ze środowiska mikroorganizmów patogennych. Ważne jest również aby kompozycje zawierały drobnoustroje o jak najszerszym spektrum bytowania, tak aby środek działał w każdych warunkach.

Działająca na polskim rynku firma ProBiotic Polska, największy krajowy producent i dystrybutor substancji zawierających pożyteczne mikroorganizmy, posiada kilka preparatów dedykowanych hodowcom bydła.

Na temat najczęściej kupowanych przez hodowców bydła preparatów zawierających pożyteczne mikroorganizmy, mówi Wioletta Mysiewicz, z Mazowieckiego Regionalnego Centrum Mikroorganizmów w Załuskach:

- Najczęściej kupowany jest preparat, probiotyk Em 15, stosowany jako dodatek do pasz, kiszonek, sianokiszonek. Zwiększa on przyswajalność dawki pokarmowej. Kolejnym preparatem jest Em Farma. Jest on stosowany do biologizacji pomieszczeń, w tym stanowisk, na których utrzymywane są zwierzęta. Używa się go również do kąpieli racic oraz leczenia chorób skóry. Rolnicy chętnie kupują też preparat Em Farma Plus, stosowany do biologizacji gnojówki oraz gnojowicy. Polepsza on jakość odchodów jako nawozu, poprzez przyspieszanie fermentacji.

Jak podaje producent, preparaty zawierające pożyteczne mikroorganizmy, stosować można również do zabezpieczania przed pleśnieniem magazynowanych płodów w tym słomy i siana, poprawy kondycji żwacza u dorosłego bydła oraz przewodu pokarmowego u cieląt. ProBio Emy, mogą być również stosowane do poudojowej higienizacji strzyków. Stosowanie pożytecznych mikroorganizmów, pomaga w walce z takimi schorzeniami jak biegunki, grzybice skóry, zapalenia wymienia.