„Długo musieliśmy czekać na ostateczną wersję rozporządzenia dotyczącego ekoschematu Dobrostan zwierząt” – podkreśla Wielkopolska Izba Rolnicza.

„To oczekiwanie wynikało ze zgłoszenia przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmian, w stosunku do pierwotnej wersji Krajowego Planu Strategicznego. Ich procedowaniem zajmowała się Komisja Europejska. O te zmiany wnosiliśmy, między innymi, jako Wielkopolska Izba Rolnicza. Są one korzystne, szczególnie dla rolników utrzymujących bydło” – zaznacza WIR.

W ramach zatwierdzonych zmian:

  • zniesiono obowiązek realizacji praktyki dotyczącej zapewnienia zwiększonej powierzchni bytowej w pomieszczeniach lub w budynkach o co najmniej 20 proc. jako praktyki warunkującej możliwość realizacji praktyk dodatkowych w odniesieniu do bydła,
  • umożliwiono skorzystanie z praktyk dodatkowych hodowcom bydła utrzymywanego w pomieszczeniach lub w budynkach na uwięzi (z wyłączeniem praktyk polegających na zapewnieniu zwiększonej powierzchni bytowej w pomieszczeniach lub w budynkach),
  • dodano wariant dobrostan krów mamek utrzymywanych w systemie otwartym.

„Niestety nie udało się przekonać Komisji Europejskiej do zniesienia obowiązku realizacji praktyki dotyczącej zapewnienia zwiększonej powierzchni bytowej w pomieszczeniach lub w budynkach dla świń, o co najmniej 20 proc. jako praktyki warunkującej możliwość realizacji praktyk dodatkowych” – czytamy w komunikacie WIR.

Szczegółowe informacje na temat tego ekoschematu dostępne są tutaj.