- W związku z pozytywnymi wynikami audytu przeprowadzonego w dniach 30 września - 4 października 2019 r., służby weterynaryjne Królestwa Arabii Saudyjskiej ponownie otworzyły swój rynek dla mięsa wołowego i produktów wołowych z Polski. Tym samym zniesiony został zakaz eksportu ww. towarów nałożony w lutym 2019 r. – czytamy w komunikacie GIW.

Jednym z powodów wstrzymania eksportu polskiej wołowiny do Arabii Saudyjskiej było wystąpienie w Polsce atypowej formy BSE. Z pewnością nie bez znaczenia była również tzw. „afera leżakowa” z początku tego roku.

Lista zakładów dopuszczonych do eksportu dostępna jest na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii. Lista obejmuje 10 firm, które zostały dopuszczone do eksportu wołowiny w tym kierunku. Przy wywozie mięsa wołowego należy stosować wzór świadectwa zamieszczony na stronie GIW. 

Mimo iż jest to dobra wiadomość, to nie należy jednak spodziewać się spektakularnej poprawy sytuacji na rynku wołowiny w kraju. Ten kierunek eksportowy stanowi jedynie ułamek procentowy wartości rynku polskiej wołowiny.