- Po raz kolejny apeluję. Wpłyńcie na swoich prezesów, tak, aby zakończyli wyniszczającą polsko-polską konkurencję i zaczęli tworzyć wspólne platformy sprzedażowe – powiedział Marek Sawicki.

Rozmowa z mleczarzami odbyła się na kilka dni przed nadzwyczajnym posiedzeniem unijnych ministrów rolnictwa, którzy będą zajmowali się między innymi trudną sytuacją rynkową. Jednym z punktów dyskusji będzie urealnienie zasad interwencji na rynku mleka.

Marek Sawicki podkreślił, że obecnie trwają intensywne negocjacje z krajami członkowskimi, ale trzeba pamiętać, że do podjęcia decyzji potrzebna jest kwalifikowana większość.

– Francuzi chcą zwiększyć ceny minimalne, ale Niemcy już nie chcą o tym słyszeć. To jasno pokazuje, że trzeba negocjować ze wszystkimi, aby zbudować możliwie najszerszą koalicję – powiedział minister Sawicki.

Szef resortu rolnictwa po raz kolejny zaapelował o podjęcie działań konsolidacyjnych na rynku:
– Musicie budować wspólną ofertę sprzedaży na eksport. Jeżeli tego nie zrobimy to czekają nas duże kłopoty.

Już teraz mamy nadprodukcję mleka na poziomie 30 proc., a za kilka lat może to być 40, a nawet 50 proc. I tą nadwyżkę musimy wyeksportować. Proszę pamiętać, że jesteśmy 4 producentem mleka w UE, a 14 na świecie - przypomniał Marek Sawicki.