System do wykrywania rui Moocall Heat irlandzkiego producenta Moocall LTD, oferowany w Polsce przez firmę Atorim, jest przydatnym narzędziem w zarządzaniu rozrodem bydła, w przypadku stosowania krycia haremowego.

Według firmy działanie tego systemu wyraża dewiza „byk wie najlepiej”. System ten składa się ze stacji w formie obroży, którą nosi buhaj oraz pakietu chipów zewnętrznych, które umieszcza się pojedynczo na uchu krowy.

Monitorowanie zachowań stada jako przetworzona i gotowa informacja, obsługiwana jest przez aplikację dostarczającą informacje na temat wystąpienia rui i pokrycia danej sztuki. Odpowiada za to chip znajdujący się w kolczyku oraz zespół sensorów w obroży, który dzięki opracowanym algorytmom wykazuje skuteczność dostarczanych informacji na poziomie 98,5 proc.

System dostarcza przydatne dane mówiące o tym które krowy i kiedy są w rui, które krowy i kiedy zostały pokryte, które krowy powtarzają cykl lub nie wchodzą w ruję. Na tej podstawie łatwiej podejmować decyzje jak selekcjonować stado oraz które sztuki brakować.

Produkt ten został wyróżniony Znakiem Nowość podczas tegorocznych Targów Ferma w Łodzi.