W ostatnich miesiącach doszło do dalszego spadku cen skupu na unijnym rynku bydła, jak wskazują analitycy z Credit Agricole w najnowszej agromapie.

Czytaj więcej
Zapowiadane obniżki cen bydła stały się faktemPrzyczyny spadku cen skupy bydła
W ocenie analityków głównymi przyczynami obniżenia cen są:
- osłabienie popytu na wołowinę w warunkach obniżenia siły nabywczej gospodarstw domowych oraz
- malejąca presja kosztowa ze względu na spadek cen pasz.
Jednocześnie utrzymuje się spadek podaży na unijnym rynku wołowiny.
Kolejne kwartały przyniosą dalsze obniżenie cen skupu
W kolejnych kwartałach twórcy raportu oczekują stopniowej odbudowy pogłowia bydła w UE, wspieranej przez bardzo wysoką na tle historycznym opłacalność jego produkcji, co będzie dodatkowo oddziaływać w kierunku spadku cen skupu.
„W konsekwencji podtrzymujemy naszą ocenę, że minęliśmy punkt zwrotny na rynku bydła i kolejne kwartały przyniosą dalsze obniżenie cen skupu. Głównym czynnikiem ryzyka dla naszego scenariusza jest tempo odbudowy pogłowia bydła w UE” – stwierdzają analitycy z Credit Agricole.
Wartość polskiego eksportu wołowiny rośnie, choć wolnej
Zgodnie z danymi prezentowanymi w agromapie, wartość polskiego eksportu wołowiny (żywca, mięsa oraz przetworów) w okresie od stycznia do czerwca 2023 r. zwiększyła się o 8,3 proc. r/r wobec wzrostu o 41,0 proc. w analogicznym okresie 2022 r.
Analitycy podkreślają, że było to efektem zwiększenia wolumenu sprzedaży i niższych cen uzyskiwanych przez eksporterów.
Poprawa opłacalności produkcji bydła mimo obniżenia cen skupu
Twórcy raportu wskazują na dalszą poprawę opłacalności produkcji w ujęciu rocznym.
„Cena skupu bydła wyniosła w lipcu 9,75 zł/kg (-9,2 proc. r/r), a cena pasz dla bydła 1,98 zł/kg (-12,5 proc. r/r). W rezultacie relacja cen żywiec/pasza ukształtowała się na poziomie 4,93 wobec 4,75 przed rokiem, sygnalizując dalszą poprawę opłacalności produkcji w ujęciu rocznym” – informują ekonomiści.
Prognoza cen skupu bydła
W porównaniu do poprzedniej, letniej, prognozy, ceny skupu bydła w Polsce szacowane na koniec 2023 r. oraz 2024 r. spadły o 0,5 zł/kg każda.
„Uwzględniając sytuację na unijnym i krajowym rynku wołowiny oczekujemy, że cena skupu bydła w Polsce na koniec 2023 r. wyniesie ok. 9,70 zł/kg oraz 9,00 zł/kg na koniec 2024 r.” stwierdzają analitycy z Crédit Agricole.

Komentarze