Tytuł wiadomości jest cytatem z wystąpienia prof. dr hab. Zygmunta M. Kowalskiego z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie na szkoleniu dla rolników w Kuczynie k. Ciechanowca zorganizowanego przez Josera Polska.

Jakby się mogło wydawać temat banalny, oczywisty. Przecież wiadomo, że waga jest sprawna bo waży, jak się zepsuje to będzie widać. Nic bardziej mylnego.

- Czy ktoś z was sprawdzał w swoim wozie paszowym, czy waga dobrze waży? - zapytał profesor. Na sali zapanowała cisza ( a było ok. 200 hodowców ).

- Jak to się robi? Weź 4 worki mieszanki mineralnej po 25 kg każdy, włóż jeden do lewego rogu, drugi do prawego, z przodu z tyłu na pusty wóz. Wskazanie wagi ma wyjść 100 kg.  Następnie załaduj 3 tony pasz i znowu ułóż 4 wspomniane worki. Ma wyjść 3 100 kg. Jeżeli jest inaczej to znaczy, że waga źle waży - powiedział Kowalski.

A to – kontynuuje – może oznaczać, że w rzeczywistości jest np. 2,5 tony paszy. Jeśli do niej dodasz 12 kg mieszanki mineralnej (odważonej na innej wadze) z przekonaniem, że dodajesz do 3 ton, to oznacza, że w składzie twojego TMR-u jest nadmiar mineralnych!.

Można sobie wyobrazić i odwrotną sytuację, wówczas będzie zbyt mało składników w TMR-ze, które były dodawane w odmierzonej ilości poza wagą wozu.