Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju, we współpracy z Podlaskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Szepietowie oraz Krajowym Zrzeszeniem Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, już po raz kolejny organizuje doroczną konferencję dla producentów rolnych promującą wykorzystanie krajowych rodzimych pasz rzepakowych. Wydarzenie odbędzie się 21 października 2021 r. w Wysokiem Mazowieckiem (Hotel Odessa, ul. Przemysłowa 6).

W ostatnich latach zauważalna jest tendencja wzrostowa w wielkości podaży nasion rzepaku, co widoczne także było poprzez ustanowienia rekordowego przerobu przez firmy członkowskie PSPO w sezonie 2021/2021. Skłania to do refleksji na temat wykorzystania śruty rzepakowej w rodzimej hodowli, w szczególności tam, gdzie bariery jej zastosowania często znacznie wykraczają ponad realia praktyczne, a tak jest zwłaszcza w przypadku przeżuwaczy. W tym roku już po raz drugi swoją uwagę w historii naszej konferencji koncentrujemy na producentach mleka, których serdecznie zapraszamy do spotkania z uznanymi ekspertami żywieniowymi i praktykami z powodzeniem stosujących śrutę rzepakową w skarmianiu krów mlecznych.

Udział w konferencji jest bezpłatny.

Zgłoszenia uczestnictwa w konferencji prosimy zgłaszać mailowo na adres: biuro@pspo.com.pl

W trakcie spotkania zostanie szczegółowo omówiona aktualna sytuacja na rynku produktów przerobu rzepaku w Polsce i Europie. 

Jakie, inne zagadnienia w programie dla hodowców bydła? 

  • Dlaczego poekstrakcyjna śruta rzepakowa jest lepsza dla krów mlecznych niż poekstrakcyjna śruta sojowa? - prof. dr hab. Zygmunt Kowalski, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.
  • Możliwości wykorzystania poekstrakcyjnej śruty rzepakowej w paszach starterowych dla cieląt - dr hab. Paweł Górka, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.
  • Praktyczne aspekty stosowania śruty rzepakowej w żywieniu stada bydła mlecznego - Ewelina Szmurło, Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.