Chcąc prowadzić produkcję w jak najbardziej ekonomiczny sposób, musimy zatroszczyć się o ograniczanie kosztów. Zwykle największe związane są z żywieniem zwierząt i właśnie tu mamy duże pole do popisu. W przypadku bydła możemy skarmiać różnego rodzaju pasze będące produktami ubocznymi przemysłu rolno-spożywczego. Może to być np. chleb paszowy, który jest pieczywem pochodzącym ze zwrotów.

Chleb paszowy charakteryzuje się różną wartością pokarmową, ze względu na różne rodzaje pieczywa jakie są jego składową. Wypieki pełnoziarniste, będą miały wartość zbliżoną do śruty z pszenicy bądź żyta, natomiast białe pieczywo będzie zawierało mniej włókna oraz więcej skrobi.

Skarmiając chleb paszowy, musimy zwracać uwagę na ewentualną pleśń. Niedopuszczalne są również takie dodatki jak np. wędliny, które mogą pochodzić z kanapek.

Pasza niemal za darmo

Chleb paszowy jest niemal darmowym źródłem pokarmu dla krów. „Niemal” ponieważ należy doliczyć zwykle niskie koszty zakupu, transport oraz energię potrzebną na zmielenie tej paszy. To właśnie mielenie może przysporzyć wiele problemów. W jednym z gospodarstw,w którym skarmiają chleb paszowy dowiedzieliśmy się , że na rynku nie ma dostępnych urządzeń do takich zastosowań. Należy bazować na młynkach zbudowanych do innych celów, zaadaptowanych do mielenia chleba. Stosowane w gospodarstwie urządzenie jest wstanie zmielić 100 kg chleba w ok. 10 min.