Wiele krajów pracuje obecnie nad wynalezieniem szczepionki na koronawirusa. Eksperci na początku pandemii informowali, że minie co najmniej rok do uzyskania skutecznej szczepionki.

Tymczasem jak informuje Rosyjska Agencja Prasowa (TASS), powołująca się na słowa Władimira Czechonina, Wiceprezesa Rosyjskiej Akademii Nauk, opracowywana przez zespół naukowców szczepionka przechodzi obecnie testy przedkliniczne. Co ciekawe, szczepionkę będzie można podawać jako produkt mleczarski.

Badania realizowane są przez naukowców z Instytutu Medycyny Doświadczalnej w Sankt Petersburgu. Opracowana szczepionka jest aplikowana doustnie, najczęściej w formie aerozolu lub wkroplenia. Antygeny w szczepionce zamknięte są w mikrokapsułkach, które chronią je przed strawieniem.

Jak informuje TASS na całym świecie zostało zarażonych ponad 6 mln. Zgłoszono ponad 380 tys. zgonów. Do tej pory na świecie wyzdrowiało niemal 3 mln osób. W samej Rosji potwierdzono 423 741 przypadków koronawirusa, z których wyleczono 186 985 osób. Najnowsze dane z Rosji mówią o nieco ponad 5 tys. ofiar śmiertelnych w całym kraju.