Na gładkiej powierzchni krowy nie poruszają się pewnie. Krowa, która nie czuje się pewnie, nie będzie podchodzić do stołu paszowego, czy też nie będzie się „obskakiwać” z innymi, gdy jest w rui – mówi Zbigniew Pustuła z Blattin Polska.

Gładkie posadzki w drodze do hali udojowej lub w poczekalni powodują, że zwierzęta się ślizgają, co bardzo często w dużym zagęszczeniu kończy się upadkiem. Grozi to wszelkiego rodzaju urazami na ciele krowy, a zwłaszcza urazami kończyn. Krowa która będzie miała problem z dojściem do hali udojowej będzie zatrzymywać mleko w wymieniu, nie zdoi się do końca, ze względu na ogromny stres, a to będzie przyczyną zapaleń wymion i przez to stratami finansowymi z tytułu leczenia i obniżonej wydajności – dodaje Pustuła.

Metodą zwiększenia szorstkości posadzki jest jej ryflowanie, czyli nacięcie w niej szczelin odpowiedniej szerokości i głębokości. Jest to rozwiązanie zarówno dla nowych i starszych budynków z gładkimi posadzkami jak i dla tych, w których ryfle się wygładziły przez wieloletnie użytkowanie i codzienne wypychanie przez nie odchodów.