Obecnie właściciel gospodarstwa mlecznego ma do dyspozycji wiele narzędzi pozwalających na zbieranie danych np. na temat ilości i składu mleka, stanu zdrowia zwierząt, żywienia, rozrodu i innych. Pojawia się jednak problem analizowania tych danych względem siebie, ponieważ są one zbierane przez różne sprzęty i zapisywanie w różnych miejscach i formatach. Aby je przyrównać rolnik musi poświęcić na to wiele czasu.

Naprzeciw oczekiwaniom wyszedł zespół z Uniwersytetu Wisconsin-Madison złożony z ekonomistów, programistów i specjalistów bydła mlecznego, stwarzając możliwość szybkiej analizy danych, a jednocześnie wsparcie w podejmowaniu decyzji hodowlanych.

„Wirtualny mózg” pozwala na filtrowanie i porównywanie ogromnej ilości danych z różnych źródeł, a co ważne pozwala również na tworzenie algorytmów i przewidywanie na ich podstawie dalszych wydarzeń na fermie.

Kolejnym etapem działania tego wirtualnego managera będzie możliwość zbierania danych w czasie rzeczywistym tzn. na bieżąco w tzw. chmurze.