O ile ceny jałówek i krów względnie się ustabilizowały, o tyle stawki oferowane za byki nadal nie mogą podźwignąć się po spadku, który nastąpił na skutek afery dotyczącej nielegalnego uboju bydła z początku bieżącego roku.

Pogorszenie koniunktury w przypadku tej kategorii bydła tłumaczone jest m.in. osłabieniem handlu z takimi krajami jak Turcja czy Izrael, które należą do naszych głównych kontrahentów.

Obecnie cena za buhaje w ankietowanych zakładach w klasie R wynosi maksymalnie 12,40 zł/kg. Natomiast najwyższa stawka w klasie O wynosi zaś 12 zł/kg. Z kolei cena samców skupowanych w wadze żywej dochodzi do 7,50 zł/kg, choć najczęściej nie przekracza ona 7 zł/kg.

Znacznie lepiej kształtują się ceny jałówek. Aktualnie stawki oferowane przez zakłady za klasę R wynoszą maksymalnie 13,60 zł/kg, czyli ponad 1 zł więcej niż ubojnie proponują za buhaja. Ceny jałówek w klasie O zatrzymują się na poziomie 12,60 zł/kg. Za jałówki skupowane na wagę żywą rolnicy mogą otrzymać maksymalnie 7,1 zł/kg.

Na przyzwoitym poziomie utrzymuje się również cena krów. Zwierzęta w tej kategorii skupowane przez zakłady w rozliczeniu WBC wyceniane są maksymalnie na 11,5 zł/kg. Jeśli zaś chodzi o sztuki sprzedawane na żywą wagę, najwyższe stawki wynoszą obecnie 5,30 (ceny netto).