Przypomnijmy, że Indeks Ekonomiczny jest indeksem selekcyjnym służącym do określenia łącznej wartości hodowlanej zwierzęcia w przeliczeniu na złotówki. Jego wartości pozwalają na porównywanie zysków z produkcji mleka w odniesieniu do jednej laktacji. Dzięki IE możliwe jest doskonalenie stad w kierunku maksymalizacji zysków.

W przypadku buhajów Indeks Ekonomiczny pozwala określić o ile różnią się zyski od ich córek w przeliczeniu na laktację. Porównując buhaje na podstawie wartości IE każdy producent mleka może określić różnicę w spodziewanych zyskach i wybrać buhaje, które pozwolą mu zarobić więcej.

Trzy najlepsze buhaje ekonomiczne z sierpniowej oceny

Zgodnie z wynikami sierpniowej oceny wartości hodowlanej buhajów rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej pierwsze miejsce zajął holenderski buhaj Glax, którego Indeks Ekonomiczny wynosi 3314 zł. Jego ojcem jest niemiecki Gladius, ojcem matki amerykański Altatopshot, zaś ojcem matki matki jest kanadyjski Salt. Samiec ten zajął również drugie miejsce w rankingu buhajów według indeksu PF. 

Drugie miejsce ponownie zajął niemiecki buhaj Precision, którego Indeks Ekonomiczny wynosi 3244 zł. Jego ojciec to niemiecki Proximo, ojciec matki amerykański Swift, zaś ojciec matki matki kanadyjski Gymnast.

Trzecie miejsce przypadło, również niemieckiemu, buhajowi Superior o Indeksie Ekonomicznym wynoszącym 3142 zł. Jego ojcem jest holenderski Chapter, a ojcem matki niemiecki Gigabyte, zaś ojcem matki matki kanadyjski Guarantee.  Samiec ten zajął również ósme miejsce w rankingu buhajów według indeksu PF. 

Na kolejnych miejscach, od 4 do 10, uplasowały się buhaje: Norik, Bigpack, Strong P, RUH Follow, Agrar Ranz, Sunrise i Zol Busz.

Ranking topowych buhajów ekonomicznych z sierpniowej oceny

Oto ranking topowych buhajów z sierpniowej oceny, utworzony na bazie wartości Indeksu Ekonomicznego (IE), którego wartości obliczane są przez Centrum Genetyczne Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

  1. Glax (BVS Genetics, INSEMICA, MuuGen Bogumił Sobczyński), 3314 zł; Gladius x Altatopshot x Salt
  2. Precision (Andrzej Syczewski, SpermGen Dawid Michalski), 3244 zł; Proximo x Swift x Gymnast
  3. Superior (SHiUZ), 3142 zł; Chapter x Gigabyte x Guarantee
  4. Norik (MCB, MCHiRZ), 3115 zł; Nexus x Crown x Gymnast
  5. Bigpack (nasienie dostępne wkrótce w: Intergen), 3114 zł; (CGen nie podaje ojca, ojca matki ani ojca matki matki)
  6. Strong P (Andrzej Syczewski), 3109 zł; Star P RDC x Prosperous x Missan
  7. RUH Follow (nasienie dostępne wkrótce w: Intergen), 3107 zł; (CGen nie podaje ojca, ojca matki ani ojca matki matki)
  8. Agrar Ranz (nasienie dostępne wkrótce w: Andrzej Syczewski), 3103 zł; (CGen nie podaje ojca, ojca matki ani ojca matki matki)
  9. Sunrise (CenterGen), 3077 zł; Superfly x Rio x Detour
  10. Zol Busz (WCHiRZ), 3072 zł; Rioaveso x Megabit x Altahotrod

Nasienie topowych buhajów jest dostępne w spółkach inseminacyjnych, których nazwy znajdują się w powyższym zestawieniu – w nawiasach, po imieniu samca.