Jak podaje Główny Inspektorat Weterynarii, w dniu 22 lipca 2016 r. władze tureckie poinformowały o wynikach kontroli przeprowadzonej w okresie 29 czerwca 2016 – 1 lipca 2016 w polskich zakładach sektora mięsa wołowego. Zezwolenie na eksport swoich produktów na turecki rynek uzyskały wszystkie przedsiębiorstwa, w których odbyła się inspekcja.

W wyniku trzech kontroli, odbywających się w naszym kraju na przestrzeni ostatnich jedenastu miesięcy, już dziewięć polskich zakładów zostało uprawnionych do eksportu na rynek turecki.

W lipcu 2016 r. Główny Inspektorat Weterynarii ponownie przekazał stronie tureckiej listę kolejnych kilkunastu podmiotów zainteresowanych sprzedażą wołowiny na turecki rynek i czeka na wyznaczenie terminu następnej kontroli.

Jak przewidywali eksperci, powrót na rynki bliskowschodnie po wznowieniu w naszym kraju stosowania uboju rytualnego, jest dość powolny ale przebiega systematycznie. Zbyt polskiej wołowiny do Turcji oraz bardzo prawdopodobne nawiązanie współpracy z kontrahentami z Arabii Saudyjskiej dają nadzieję na wzrost cen w skupach żywca wołowego.