Średnia cena byka w klasie R (21-24 tydzień 2014 r.) wynosiła 12,59 zł netto. Dziś zakłady mięsne płacą 12 zł netto w klasie R. Za klasę O hodowcy średnio otrzymają ok 11 zł netto, zaś za R od 11,75 do 11,90 zł netto (ceny podane są wyłącznie dla buhajów).

Sytuacja na rynku wołowiny w lipcu nie napawa optymizmem. Surowca w  zakładach powoli brakuje, ponieważ większość hodowców woli przetrzymać zwierzęta a nieżeli sparzedawać w tak niskich cenach.

 

Jak podkreślają pracownicy punktów skupu zakładów mięsnych co roku sytuacja w podobnym okresie wygląda anologicznie. Bydło spędza czas na łąkach, pastwiskach, dlatego handel zacznie się po żniwach - podkreślają. 

Największą popularnością cieszą się jednak byki ras mięsnych, na rynku jest ich mało, za to klientów nie brakuje. Cena zazwyczaj jest o ok. 1 zł za kg wyższa.

Hodowcy sprzedając bydło do zakładów mięsnych muszą również zwrócić uwagę na progi wiekowe zwierząt, ponieważ w zależności od nich zmienia się cena. Dla przykładu ZM Wierzejki  skupuje byki w wieku do 29 - miesięcy, a Sokołow S.A do 24 - miesięcy.