26 czerwca 2014 r. odbędzie się kolejne głosowanie, ponieważ  rok temu posłowie zakazali uboju. W Polsce ubój rytualny był legalny do końca 2012 roku.

130 tysiecy podpisów zebranych pod obywatelskim projektem, jutro zostaną poddane głosowaniu, które będzie wstępem w pracy nad ustawą, która będzie regulowała ubój rytualny.

Zgodnie z zasadami judaizmu i islamizmu, by mięso nadawało się do spożycia zwierzę uśmierca się jednym cięciem w okolicy przełyku. Na świecie jak i w europie metoda ta jest powszechnie stosowana zarówno w przypadku bydła jak i drobiu. 

Na mocy ubiegłorocznej decyzji, zakłady mięsne wciąż ubijają zwierzęta według tych zasad, tyle że w rzeźniach poza granicami kraju. Co zmusiło pracodawców wielu ubojni w kraju do redukcji personelu.

Sprawa budzi wiele kontrowersji dla obrońców praw zwierząt, tym niemniej ubój ciągle się odbywa, dodatkowo zwierzęta są przetransportowywane co również jest stresujące. 

Jak podaje Krajowa Rada Izb Rolniczych na skutek obniżernia importu wołowiny jak i drobiu przez kraje arabskie i Turcję producenci stracili 2 mld euro.

Sprawa uboju bedzie również poruszona przez PSL podczas spotkania koalicyjnego z PO.

Na mocy obecnie obowiązującej ustawy najwięcej stracili hodowcy, ceny spadły średnio o 2 zł za kg żywca wołowego. Co daje prosty rachunek około 1 tysiąc złotych na sztuce, w praktyce oznacza to cały zarobek hodowcy.

Odnośnie cen wołowiny w sklepach nie odnotowano spadków.