PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Ubój w rzeźniach rolniczych dopiero po egzaminie

Ubój w rzeźniach rolniczych dopiero po egzaminie Osoby uprawnione do zawodowego uboju zwierząt w rzeźniach zlokalizowanych na terenie gospodarstwa muszą przejść szkolenie oraz zdać egzamin organizowany przez PLW, fot. Shutterstock

Informacja o zlikwidowaniu wymogu odbycia praktyk na stanowisku ubojowym dla osób dokonujących uboju w rzeźniach rolniczych szybko obiegła branżę mięsną. Warto wiedzieć jednak jaki dokument poświadczy o odpowiednim poziomie kwalifikacji w takim przypadku.



W kwietniu br. opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniające rozporządzenie w sprawie kwalifikacji osób uprawnionych do zawodowego uboju oraz warunków i metod uboju. Dzięki wprowadzonej zmianie osoby przeprowadzające ubój i czynności związane z ubojem zwierząt w rzeźniach o małej zdolności produkcyjnej, położonych na terenie gospodarstw, zwolnione zostały z wymogu odbycia trzymiesięcznej praktyki na stanowisku ubojowym.

Jak więc wygląda ścieżka do uzyskania odpowiednich kwalifikacji oraz jakim dokumentem są one potwierdzane? Czy wystarczające będzie zaświadczenie o odbyciu bezpłatnego szkolenia jak w przypadku uboju na użytek własny, czy też konieczne jest świadectwo kwalifikacji jak u pracownika rzeźni?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie kwalifikacji osób uprawnionych do zawodowego uboju oraz warunków i metod uboju i uśmiercania zwierząt odpowiedni poziom kwalifikacji osoby dokonującej uśmiercania i działań związanych z uśmiercaniem zwierząt potwierdza świadectwo kwalifikacji wystawiane przez powiatowego lekarza weterynarii. Do jego uzyskania niezbędne jest ukończenie szkolenia teoretycznego w zakresie określonym w art. 7 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 1099/2009, pozytywne złożenie egzaminu oraz odbycie trzymiesięcznej praktyki na stanowisku ubojowym pod nadzorem osoby posiadającej udokumentowany 3-letni staż pracy na stanowisku ubojowym.

W przypadku przeprowadzania uboju poza rzeźnią do celów własnej konsumpcji domowej oraz bezpośredniej dostawy małych ilości drobiu i zajęczaków odpowiedni poziom kwalifikacji potwierdza zaświadczenie o odbyciu bezpłatnego szkolenia w tym zakresie zorganizowanego przez powiatowego lekarza weterynarii.

W uzasadnieniu projektu wspomnianego rozporządzenia proponowano aby wymagania dotyczące osób dokonujących uboju w rzeźniach rolniczych były podobne do tych, które muszą spełnić osoby dokonujące uboju zwierząt kopytnych w gospodarstwie na własny użytek.

– Odpowiedni poziom kwalifikacji potwierdzi zaświadczenie o odbyciu bezpłatnego szkolenia w tym zakresie zorganizowanego przez powiatowego lekarza weterynarii albo – na jego zlecenie – przez inny podmiot. Takie osoby byłyby zwolnione z obowiązku odbywania 3-miesięcznej praktyki na stanowisku ubojowym – zapisano w OSR (ocenie skutków regulacji), a konkretnie w oczekiwanych efektach, projektu wspomnianego rozporządzenia.

I chociaż pomiędzy przedstawionym projektem a opublikowanym rozporządzeniem istotnych różnic nie ma to zgodnie z informacjami udzielonymi redakcji farmer.pl przez Główny Inspektorat Weterynarii sprawa wygląda inaczej. Zaświadczenie o odbyciu bezpłatnego szkolenia zorganizowanego przez PLW nie wystarczy do potwierdzenia odpowiedniego poziomu kwalifikacji.

– Zgodnie z przywołanym przez Panią rozporządzeniem osoby uprawnione do zawodowego uboju zwierząt w rzeźniach zlokalizowanych na terenie gospodarstwa muszą przejść szkolenie a następnie zdać egzamin organizowany przez powiatowego lekarza weterynarii. Na tej podstawie będą otrzymywać świadectwo kwalifikacji – czytamy w odpowiedzi z GIW.  

 



Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • kokoloko 2020-05-13 21:58:46
    Królika ubijesz ale pasztetu już z niego nie zrobisz!! Gorzej jak za Niemca Na szczęście jest więcej rolników jak urzędników Z głodu nie zdechniemy}:)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.231.21.83
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.