Ciekawym sposobem monitorowania okresu przedporodowego jest system Vel'Phone oferowany przez firmę Medria. Składa się on z termometru dopochwowego oraz bazy radiowej, z którą się łączy. Jak podaje producent, termometr ten powinien zostać wprowadzony do pochwy jałówki lub krowy na 7 do 10 dni przed końcem okresu ciąży. Celem jest umożliwienie zaobserwowania początku cielenia w ciągu 15 dni od wprowadzenia termometru.

Termometr posiada liczne wypustki, pozwalające na pozostanie urządzenia w odpowiednim miejscu, aż do wypchnięcia go przez worek owodniowy. W zależności od przedstawionego przez hodowcę opisu hodowanych ras, dostarczane są trzy lub cztery typy akcesoriów różniące się wielkością, materiałem oraz kolorem. Kolor akcesoriów (turkusowy, biały, żółty i pomarańczowy) stanowi prosty, czytelny i łatwy do zapamiętania klucz dopasowania do morfologii posiadanych zwierząt.

Termometr łączy się z bazą radiową, która następnie wysyła informację za pomocą SMSów na zaprogramowane wcześniej numery telefonów. Wiadomości dotyczą zmian w wartości temperatury ciała zwierzęcia, oraz informują o fakcie wydalenia termometru, który jest jednoznaczny z rozpoczęciem akcji porodowej.

Funkcje Vel'Phone dostarczane są za pomocą wiadomości SMS wysyłanych przez bazę radiową GSM od momentu umieszczenia termometru w pochwie krowy lub jałówki.

Algorytmy przewidywania cielenia generują trzy rodzaje wiadomości SMS w zależności od zaobserwowanych objawów. Dwie wiadomości o przewidywanym cieleniu: SMS „Cielenie możliwe w ciągu 48h" pewność powyżej 75% oraz SMS „Cielenie przewidywane w ciągu 48h" pewność powyżej 90%. Pewność tych wiadomości różni się w zależności od rasy i warunków otoczenia.

Jedna wiadomość alarmująca o niskiej temperaturze - SMS „niska temperatura <37,8˚C" jest wysyłana, jeżeli baza radiowa GSM zarejestruje spadek temperatury ciała poniżej 37,8˚C utrzymujący się przez dwie kolejne godziny. Alarm niskiej temperatury wskazuje na potrzebę przeprowadzenia natychmiastowego badania klinicznego.

Bezpośrednio o rozpoczęciu akcji porodowej, hodowca informowany jest za pomocą wiadomości o wydaleniu termometru. W przypadku jałówek można odczekać niecałe 2 godziny od oderwania worka owodniowego do podjęcia interwencji. W przypadku krów czas ten jest krótszy i wynosi niecałą godzinę.

Zestaw Vel'Phone zawiera:

  • 5-50 termometrów pochwowych, 
  • 2 zestawy akcesoriów na każdy termometr, 
  • 1 aplikator, 2 siateczkowe woreczki, 
  • 1 skrzynka transportowa 
Dystrybucją produktów Merida na terenie Polski, zajmuje się firma AgroComplex.