PRZEGLĄD PRASY: - Czekamy na propozycje dotyczące połączenia lub przejęcia. Jeżeli znajdzie się wśród nich oferta korzystna dla naszego zakładu, to rozważymy jej przyjęcie - powiedział Beacie Drewnowskiej, Adam Ponieważ, prezes Spółdzielni Mleczarskiej Września. Połączenia z większą od siebie spółdzielnią nie wyklucza także Resmlecz w Trzebownisku k. Rzeszowa.

Liczba regionalnych przetwórni gotowych do mariażu z czołowymi zakładami coraz szybciej idzie w górę. - W ostatnim czasie codziennie dzwoni do nas od trzech do pięciu spółdzielni, które proponują, abyśmy je przyłączyli - przyznaje Dariusz Sapiński, prezes Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita. Jego firma, wicelider polskiego rynku mleczarskiego, zamierza w tym roku przejąć kilka spółdzielni.

Waldemar Broś, wiceprezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich, szacuje, że w ciągu tego roku ubędzie w Polsce od 15 do 20 zakładów mleczarskich. Liczba przetwórni, które wypadną z rynku lub połączą się z innymi mleczarniami, będzie blisko dwa razy wyższa niż w ubiegłym roku. Branża szacuje, że na koniec 2007 r. było w Polsce nieco ponad 230 zakładów mleczarskich.

Konsolidacja nabiera tempa, ponieważ skończyła się już ubiegłoroczna hossa na światowym rynku mleczarskim. Dzięki rekordowo wysokim cenom przychody zwiększyły znacznie nie tylko największe zakłady. W 2007 roku łączna wartość sprzedaży firm mleczarskich wyniosła ok. 24 mld zł. Byia o ok. 30 proc. wyższa niż rok wcześniej.

Spadki na globalnym rynku wyrobów mleczarskich trwają od jesieni ubiegłego roku. Natomiast ceny, po których zakłady kupują mleko od rolników, są nadal wysokie. - Ceny zbytu nie rekompensują przetwórniom wydatków na surowiec. Wzrost ko sztów odczuwają najbardziej przetwórnie, których skala produkcji jest niewielka - mówi Jadwiga Seremak-Bulge z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywność owej.

(...) Koncentracja branży mleczarskiej jest konieczna, jeżeli chce ona być konkurencyjna na rynkach unijnym i światowym. W Holandii, która produku je niemal tyle mleka co Polska, działa tylko 14 przetwórni.

Źródło: Rzeczpospolita