Dr Gołębiewski przedstawił najczęściej popełniane błędy konstrukcyjne, wykrywane podczas audytów w odwiedzanych przez niego gospodarstwach. Okazuje się, że często drobna poprawka, wprowadzona niewielkim kosztem, może przynieść spektakularne efekty.

Prelegent podkreślał, że w powstających oborach często zapomina się o najważniejszej kwestii, czyli dobrostanie zwierząt. To właśnie komfort krów przekłada się na poziom produkcji i długość okresu ich użytkowania.

Jednym z podstawowych błędów sygnalizowanych przez wykładowcę jest doprowadzanie do nadmiernego zagęszczenia zwierząt. Często chęć zwiększenia produkcji przez powiększenie stada o kilka sztuk, dla których de facto nie ma miejsca, kończy się odwrotnym skutkiem dla reszty zwierząt. Nadmierna obsada przyczynia się do większej rywalizacji zwierząt o paszę, czy dogodne stanowisko, a to odbija się na produkcji zwierząt.

Powszechną wadą konstrukcyjną w nowo wybudowanych, czy modernizowanych obiektach są niedopasowane legowiska do kalibru współczesnych krów. Zbyt krótkie lub za wąskie stanowiska, niekiedy również ze źle zamontowaną przegrodą karkową oraz mostkową, sprawiają, że zwierzęta niechętnie z nich korzystają. Efektem tego jest często spotykany obrazek krów leżących na kanałach gnojowych.