Po wyraźnym wzroście cen bydła w skupie panował chwilowy okres stabilizacji na i tak niewygórowanym poziomie. Obecnie w skupach znów obserwuje się przeceny, szczególnie w przypadku buhaja.

Aktualnie cena za buhaje w klasie R to maksymalnie11,6 zł/kg. Natomiast stawki w klasie O dochodzą do 11,3 zł/kg. Maksymalna cena samców skupowanych w wadze żywej to 7 zł/kg.

Nieco wyższe kwoty można uzyskach przy sprzedaży jałówek. Obecnie stawki oferowane przez zakłady za klasę R wynoszą maksymalnie 12,6 zł/kg, a za klasę O 11,6 zł/kg. Za jałówki skupowane na wagę żywą rolnicy mogą otrzymać do 6,8 zł/kg.

W przypadku krów widać nawet niewielkie podwyżki w skupie na żywą wagę. W przypadku sztuk sprzedawanych na żywą wagę producenci mogą otrzymać do 5,3 zł/kg. Z kolei maksymalna stawka za WBC to obecnie 10,6 zł/kg (ceny netto).

Rentowność produkcji bydła mięsnego wyraźnie spadła. Gospodarstwa, którym udało się zgromadzić niezbędny zapas pasz, powinny przetrwać ten trudny czas. Gorsza sytuacja dotyczy tych, którzy będą musieli dokupować pasze, a takich przypadków w obliczu tegorocznej suszy zapewne brakować nie będzie.