Według danych GUS, średnia cena skupu mleka w Polsce w styczniu 2020 r. wyniosła 137,19 zł/hl. Ceny oferowane producentom przez mleczarnie za surowiec w ubiegłym miesiącu spadły o 1,8 proc. w stosunku do tych jakie podmioty skupowe wypłacały w grudniu 2019 r. Cena ze stycznia tego roku jest również niższa o 2,5 proc. od tej, jaką mleczarnie wypłacały rolnikom w analogicznym okresie 2019 r.

Najwyższą cenę mleka odnotowano w województwach:
• opolskim– 142,62 zł/hl
• podlaskim – 141,74 zł/hl
• lubuskim – 141,62 zł/hl

Najniższe stawki wypłacano zaś w województwach:
• małopolskim – 126,50 zł/hl
• łódzkim – 128,50 zł/hl
• świętokrzyskim – 132,38 zł/hl

Wraz z końcem 2019 roku zakończył się wzrost cen mleka w skupie, który trwał od sierpnia ubiegłego roku. Rok 2020, już w pierwszym miesiącu, rozpoczął się od spadków cen białego surowca. Najwyższą cena jest obecnie wypłacana rolnikom z województwa opolskiego (142,62 zł/hl), po spadku województwa podlaskiego z pierwszej pozycji w kraju, na której utrzymywało się od dłuższego czasu. Najniższe zaś ceny otrzymują rolnicy z Małopolski.

Na rynku mleka, również tym globalnym widać pogorszenie nastrojów. Ostatnie dwie aukcje nowozelandzkiej giełdy Global Dairy Trade również zakończyły się spadkiem notowań produktów mlecznych. Przesłanki te mogą świadczyć o wejściu rynku mleka w spadkową fazę cyklu koniunkturalnego. Oby okres ten okazał się krótkotrwały. Wiele będzie zależeć od podaży surowca, a ta z kolei uzależniona będzie od przebiegu pogody i możliwości zbudowania dostatecznej bazy paszowej.

Na temat organizacji bazy paszowej w warunkach suszy będziemy mówić na Konferencji Farmera z cyklu „Nowoczesna produkcja mleka”, która już 27 lutego odbędzie się w Księżynie (woj. podlaskie).

Udział w Konferencji jest bezpłatny. Zapraszamy do rejestracji.